Zmiany w ustawie o samorządzie gminnym
Komisja Dialogu Obywatelskiego złożyła w Kancelarii Rady Miasta Krakowa projekt rezolucji w sprawie pilnych zmian w ustawie o samorządzie gminnym umożliwiających łączenie wyborów do organów jednostek pomocniczych gminy z wyborami do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego.
Rada Miasta Krakowa w projekcie rezolucji apeluje o podjęcie niezwłocznie działań legislacyjnych mających na celu wdrożenie pilnych zmian w ustawie o samorządzie gminnym, umożliwiających łączenie wyborów do organów jednostek pomocniczych gminy z wyborami do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, które pozwolą zapewnić zorganizowanie wspólnie wyborów do Rad Dzielnic Miasta Krakowa z wyborami samorządowymi od kolejnej kadencji, które odbędą się prawdopodobnie w kwietniu 2029 roku. Projekt rezolucji według druku 3582-R został skierowany do Prezydenta RP, Premiera RP i Parlamentu.
- Aktualne przepisy ustawy o samorządzie gminnym uniemożliwiają przeprowadzenie wyborów do organów jednostek pomocniczych gminy oraz wyborów do organów jednostek niższego rzędu w dniu, na które zarządzone zostały wybory do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, wybory Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, wybory do Parlamentu Europejskiego w Rzeczpospolitej Polskiej, wybory do organów stanowionych jednostek samorządu terytorialnego lub wybory wójtów – czytamy w uzasadnieniu do projektu rezolucji.
- Aspektem przemawiającym za proponowaną w powyższej rezolucji zmianą jest niska frekwencja w wyborach do jednostek pomocniczych jak i chęć ograniczania zbędnego angażowania czasu mieszkańców w udział w kolejnych odrębnych aktach wyborczych – piszą radni w projekcie rezolucji.
Podczas sesji Rady Miasta Krakowa, w trybie jednego czytania referować go będzie Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Artur Buszek.