Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pociąg z Krakowa do Chorwacji, Park Mistrzejowicki, plan pracy Rady na 2024 rok

Komisja Główna i grupa radnych złożyła w Kancelarii Rady Miasta Krakowa projekty uchwał i rezolucji.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Grupa radnych przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działań dla Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących stworzenia w Mistrzejowicach „Parku Mistrzejowickiego im. Witolda Cęckiewicza” na łąkach sąsiadujących z osiedlem Bohaterów Września, według druku 4029.

- Starania o ochronę obszaru Łąk Mistrzejowickich rozpoczęły się w 2017 roku z inicjatywy Rady Miasta Krakowa, która podjęła uchwałę o ustalenie kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w celu stworzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W 2022 roku, po intensywnych dyskusjach i zmianie pierwotnego projektu, który zakładał zabudowę tego obszaru plan został przyjęty określając „zieleń publiczną” jako podstawową funkcję dla łąk. Właściciele działek zaskarżyli uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę. Łąki leżą na granicy osiedla Bohaterów Września i Złotego Wieku, w sąsiedztwie bardzo intensywnie budowanych osiedli w okolicy ulic Powstańców i Piasta Kołodzieja. Większość łąk do niedawna była wykorzystywana rolniczo, jednakże dzisiaj obszar pokryty jest roślinnością łąkową. Przez ich teren prowadzi ścieżka łącząca park na osiedlu Złotego Wieku z pętlą tramwajową Piastów – piszą radni.

 - W związku z powyższym Rada Miasta Krakowa wnioskuje do Prezydenta Miasta Krakowa o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu wykupu wyżej wskazanych działek oraz stworzenie na tym obszarze parku łąkowego — po przeprowadzeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami dzielnicy Mistrzejowice. Park miałby być również hołdem dla architekta Witolda Cęckiewicza, głównego projektanta wyjątkowego układu urbanistycznego dzielnicy Mistrzejowice – argumentują radni w uzasadnieniu do projektu uchwały. Do projektu zamieszczono ilustrację przyszłego Parku Mistrzejowickiego. Projekt uchwały zostanie przedstawiony w trybie jednego czytania podczas sesji przez radnego Michała Drewnickiego.

Komisja Głowna wystąpiła z projektem rezolucji w sprawie uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego (pociągu) z Krakowa do Chorwacji. Druk nr 4030 – R został skierowany do Ministra Infrastruktury i do PKP Intercity SA.

 - Chorwacja od lat utrzymuje się w czołówce ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. W 2023 r. kraj ten odwiedziło ponad milion naszych rodaków. Większość z nich podróżuje do Chorwacji korzystając z transportu samochodowego czy autokarowego, a ostatnio również coraz częściej z połączeń lotniczych. Dla wielu osób, szczególnie starszych, nieposiadających własnego środka transportu czy też podróżujących z małymi dziećmi, aktualna oferta przewozowa jest wyborem niewystarczającym, wynikającym bardziej z konieczności niż z rzeczywistych korzyści czy też wygód związanych z wybranym środkiem przewozu. Duże zainteresowanie podróżami do Perły Adriatyku, przy jednoczesnym braku bezpośredniego połączenia kolejowego z tą częścią Europy sprawia, iż Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie, który jest inicjatorem uruchomienia bezpośredniego pociągu z Krakowa do Chorwacji, spotyka się na co dzień z licznymi zapytaniami i apelami dotyczącymi uruchomienia bezpośredniego połączenia między Krakowem a miastami Chorwacji – czytamy w projekcie rezolucji.

 - Uruchomienie bezpośredniego pociągu z Krakowa do Chorwacji ułatwi wyjazdy osobom starszym, pozwoli na komfortowe podróżowanie, szczególnie rodzin z małymi dziećmi, nocą, umożliwi przewóz większych bagaży oraz znacznie obniży koszty transportu w stosunku do podróży samochodem czy autokarem. Jednocześnie nowa, kolejowa oferta przewozowa, poza ułatwieniem i podniesieniem komfortu podróżowania do Chorwacji dla mieszkańców Krakowa stanowiłaby również atrakcyjną, turystyczną i biznesową, ofertę Krakowa dla mieszkańców, tak przyjaznej dla Polaków, Chorwacji – podkreślają radni.

Komisja Głowna złożyła także projekt uchwały w sprawie przyjęcia  pracy Rady Miasta Krakowa na rok  2024 rok, według druku 4031. Proponowany plan został sporządzony na podstawie propozycji Prezydenta Miasta Krakowa do planu pracy Rady Miasta Krakowa na rok 2024, planów pracy Komisji na rok 2024 oraz tematów złożonych przez Przewodniczącego Rady i Zarządu Dzielnicy VII Zwierzyniec. Plan ma charakter ramowy.

Oba projekty w trybie jednego czytania podczas sesji referować będzie radny Artur Buszek.

Projekty uchwał i rezolucji

pokaż metkę
Autor: Magdalena Głodzińska
Osoba publikująca: Małgorzata Kubowicz
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-02-28
Data aktualizacji: 2024-02-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź