Rocznica powstania Królestwa Polskiego
Grupa radnych złożyła w Kancelarii Rady Miasta Krakowa projekt uchwały kierunkowej dotyczący zorganizowania w Krakowie w 2025 roku obchodów 1000. rocznicy powstania Królestwa Polskiego.

Projekt uchwały według druku nr 258 zakłada ustalenie kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie zorganizowania w 2025 r. w Krakowie godnych obchodów 1000. rocznicy powstania Królestwa Polskiego. Projektodawcy oczekują, że Prezydent przedstawi Radzie Miasta Krakowa na początku 2025 r. informację o planowanych wydarzeniach, akcjach i działaniach w związku z wydarzeniem.
- W 2025 roku przypada wyjątkowa i niezwykle doniosła rocznica w dziejach naszej Ojczyzny - 1000. rocznica powstania Królestwa Polskiego, co de facto oznacza rocznicę formalnego uzyskania suwerenności Polski. Jest to nie tylko rocznica związana z istotnym wydarzeniem historycznym, ale także symbol początku naszej tożsamości narodowej, tradycji państwowych oraz znaczącej roli Polski na arenie międzynarodowej. Kraków jest jednym z najważniejszych miast związanych z historią Polski, w związku z tym, organizacja cyklu wydarzeń w naszym mieście, które będą upamiętniać ten milenijny jubileusz, jest nie tylko naturalnym krokiem, ale również szczególnym obowiązkiem – piszą radni w uzasadnieniu do projektu uchwały.
- Obchody tej rocznicy w Krakowie powinny mieć nie tylko wymiar lokalny, ale również ogólnopolski
i międzynarodowy, jako że Kraków odgrywał i nadal odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu polskiej tożsamości kulturowej, historycznej i politycznej, a w świadomości ludzi jest miastem królów. Rada Miasta Krakowa stoi na stanowisku, że wydarzenia powinny być okazałe i godne, dlatego wnosimy
o przygotowanie solidnych wydarzeń kulturalnych, historycznych i edukacyjnych na miarę naszych ambicji, umiejętności, aspiracji oraz tego, że taka rocznica zdarza się raz na milenium – argumentują radni.
Grupa radnych przedstawiła również swoje propozycje wydarzeń w oparciu o aspekt historyczny, edukacyjny i kulturalny. Projektodawcy, za cel powstania uchwały obrali wsparcie organizacyjne wydarzeń przy ich realizacji przez miejskie instytucje i oddolne inicjatywy mieszkańców. A także przedstawienie kompleksowej informacji Radzie Miasta Krakowa przez Prezydenta z planowanych działań.
Projekt uchwały w trybie jednego czytania podczas sesji zreferuje wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki.