Graffiti i obszary miejskie
Do Kancelarii Rady Miasta Krakowa wpłynęły projekty uchwały i rezolucji klubu radnych „Koalicji Obywatelskiej”.

Projekt uchwały, według druku nr 491 dotyczy zmiany uchwały nr C/2712/22 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Grzegórzki - Centrum". - Uchwałą nr C/2712/22 z 23 listopada 2022 r. Rada Miasta Krakowa zobowiązała Prezydenta do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Grzegórzki - Centrum". W związku z decyzją z 16.07.2019 r. o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla zamierzenia inwestycyjnego „Budowa budynku Sądu Okręgowego z garażem podziemnym i stacją transformatorową wraz z łącznikiem z istniejącym budynkiem Sądu wraz z budową naziemnych miejsc postojowych i dróg dojazdowych na działkach 446/6, 446/4 obr. 5 Śródmieście przy ul. Przy Rondzie 7 w Krakowie" i koniecznością pozyskania środków na tę inwestycję należy wyłączyć wskazany w decyzji teren z procedowanego planu – piszą radni w uzasadnieniu do projektu uchwały. W uchwale m C/2712/22 Rady Miasta Krakowa z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Grzegórzki-Centrum" wprowadza się zmianę załącznika graficznego na załącznik stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. W czasie sesji w trybie jednego czytania projekt referował będzie radny Grzegorz Stawowy.
Pierwsza z rezolucji skierowana jest do Wojewody Małopolskiego w sprawie przekazania do Gminy Miejskiej Kraków terenów wokół Fortu nr 44 „Tonie" ul. Jurajska 16, według druku nr 492-R.
- Na terenie nieruchomości znajdują się blok koszar szyjowych wraz z tradytorami, linia schronów głównych połączonych krytym tunelem z koszarami szyjowymi, przechodzącym w poternę zakończoną kaponierą podwójną, blokiem obserwacyjnym oraz dwoma bateriami wież wysuwaIno-obrotowych. Całość otoczona jest fosą. Na terenie nieruchomości znajdują się współczesne budynki: wartowni, stołówki i rozbieralni zapalników czy budynek studni. Łączna powierzchnia pomieszczeń Fortu wynosi ok. 3 550 m2 - czytamy m.in. w uzasadnieniu do projektu rezolucji.
Rada Miasta Krakowa zwraca się do Wojewody Małopolskiego o nieprzedłużanie umowy użyczenia na wyżej opisanej nieruchomości i ponowne formalne przekazanie ich w zarząd Gminy Miejskiej Kraków, co pozwoli na przejęcie tych działek w zarządzanie i otworzy drogę do utworzenia - po połączeniu z sąsiadującą działką gminną - nowego parku leśnego o powierzchni ponad 20 ha. Obszar ten będzie służyć nie tylko lokalnej społeczności, ale także będzie terenem rekreacji dla mieszkańców Krakowa.
Projekt rezolucji w trybie jednego czytania podczas sesji przedstawi radny Grzegorz Stawowy.
Drugi projekt rezolucji zakłada zmiany w kodeksie karnym w zakresie dotyczącym zaostrzenia odpowiedzialności karnej za dokonanie czynu chuligańskiego w postaci malowania nielegalnego graffiti. Druk nr 493-R został skierowany do Parlamentu i Rządu Polskiego, w celu podjęcia wszelkich działań mających na celu nowelizację kodeksu karnego powodujące zaostrzenie kar dla osób dewastujących przestrzeń publiczną w postaci nielegalnego graffiti.
- Obecne przepisy prowadzą do rażąco niesprawiedliwych sytuacji. Przykładem jest wyrok krakowskiego sądu w sprawie osoby, która zdewastowała kilkadziesiąt budynków malując pseudo graffiti. Po ośmiu latach postępowania sądowego sprawa została umorzona z powodu przedawnienia, a czyn został zakwalifikowany jedynie jako wykroczenie. Taki rezultat budzi oburzenie społeczne, ponieważ zniszczenia sięgające setek tysięcy złotych nie są traktowane jako przestępstwo. Problem leży przede wszystkim w przepisach prawnych, które uznają przestępstwo zniszczenia mienia jedynie w sytuacjach, gdy doszło do mechanicznego uszkodzenia struktury obiektu. W efekcie sprawcy, którzy powodują ogromne straty finansowe, ale nie naruszają fizycznej substancji elewacji, odpowiadają wyłącznie za wykroczenia. Taki stan rzeczy jest nie do zaakceptowania i wymaga pilnej reformy – argumentują radni.
Projekt rezolucji na sesji w trybie jednego czytania zaprezentuje radny Piotr Moskała.