W sprawie kontroli w szpitalu miejskim
Grupa radnych złożyła w Kancelarii Rady Miasta Krakowa dwa projekty rezolucji dotyczące Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza.

Pierwszy z projektów dotyczy przeprowadzenia kontroli przez NIK w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Druk nr 612-R został skierowany do Naczelnej Izby Kontroli. Drugi w sprawie kontroli RIO w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie, skierowany został do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie (druk nr 613-R).
W obu projektach uchwał możemy przeczytać, iż Szpital jest jedną z kluczowych placówek medycznych
w Krakowie, a jego działalność ma istotny wpływ na jakość opieki zdrowotnej świadczonej mieszkańcom Miasta i okolicznych miejscowości. Projektodawcy podkreślają, że z uwagi na liczne sygnały dotyczące nieprawidłowości w funkcjonowaniu szpitala, zwracają się do Naczelnej Izby Kontroli oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie o przeprowadzenie szczegółowej analizy i oceny zgodności z przepisami prawa oraz standardami jakości.
Radni podkreślają, że ostatnie miesiące pracy Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej, doniesienia medialne oraz informacje prezentowane w trakcie sesji Rady Miasta Krakowa ujawniły liczne wątpliwości co do efektywności zarządzania szpitalem. Problemy dotyczą zadłużenia, spraw pracowniczych i strukturalnych, kosztów jak również niejasności prawnych w relacjach z podmiotami zewnętrznymi.
Autorzy projektów rezolucji zwracają się z prośbą o przeprowadzenie szczegółowych kontroli
w obszarach związanych z finansami Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza. Dotyczą one: zarządzania finansami i gospodarką środków publicznych, efektywności zarządzania personelem medycznym oraz organizacją pracy, jakości świadczonych usług medycznych i czasem oczekiwania na usługi, stosowania procedur ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów, zgodności z normami technicznymi i sanitarno-epidemiologicznymi oraz wykorzystania dostępnych środków
na modernizację infrastruktury szpitalnej.
Radni podkreślają że, przeprowadzenie kontroli jest niezbędne, by zapewnić odpowiedni standard opieki zdrowotnej, bezpieczeństwo pacjentów oraz prawidłowe gospodarowanie publicznymi środkami finansowymi.
W czasie sesji oba projekty rezolucji w trybie jednego czytania referować będą radne Alicja Szczepańska
i Aleksandra Owca.