Ochronić tereny cenne przyrodniczo
Klub radnych „Kraków dla Mieszkańców” złożył w Kancelarii Rady Miasta Krakowa projekt rezolucji w sprawie ochrony terenów cennych przyrodniczo, według druku nr 638-R.

Projekt rezolucji został skierowany do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, dotyczy podjęcia skutecznych działań celem wsparcia samorządów przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska w zakresie ochrony terenów cennych przyrodniczo.
- Od wielu lat głównym podmiotem, który podejmuje działania celem ochrony cennych przyrodniczo obszarów jest władza samorządowa. W Krakowie na mocy Ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r. ustanowiono z inicjatywy samorządowców i organizacji społecznych kilkanaście użytków ekologicznych. Mając na uwadze ogromną presję inwestycyjną na wiele cennych miejsc należy podkreślić ograniczone wsparcie w tej kwestii ze strony podmiotów powołanych do stania na straży bioróżnorodności, czyli Regionalnych Dyrektorów Ochrony Środowiska -piszą radni w uzasadnieniu do projektu rezolucji.
Wnioskodawcy przypominają, że w związku z przyjętą przez Unię Europejską ideą odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law) również Rzeczpospolita Polska jest zobowiązana, aby do dnia 31 grudnia 2030 r. nie doszło do zmniejszenia całkowitej krajowej powierzchni miejskich terenów zieleni oraz zmniejszenia pokrycia koronami drzew na obszarach miejskich w ekosystemach miejskich, określonych zgodnie z art. 14 ust. 4, w porównaniu z 2024 r.
- Niezbędna jest aktywna rola Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w trosce o dziedzictwo przyrodnicze również na terenach miejskich. Taka rola powinna obejmować inicjowanie dyskusji na temat ustanowienia poszczególnych użytków ekologicznych przez rady gmin. To właśnie w miastach koncentruje się aktywność zawodowa i życiowa coraz większej liczby mieszkańców naszego kraju, a doświadczenia innych krajów uczą nas, że jest to trwały trend na całym świecie – argumentują radni.
Autorzy projektu rezolucji dodają również, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska jest
organem właściwym zarówno do tworzenia form ochrony przyrody, jak i do współpracy z organami jednostek samorządu terytorialnego w sprawach ochrony przyrody. Radni podkreślają także, że ta współpraca w zakresie form ochrony przyrody na terenach miasta, powinna opierać się nie tylko na inicjatywie rad gmin, ale także na aktywnym proponowaniu rozwiązań przez wyspecjalizowane w zakresie ochrony przyrody organy.
Rada Miasta Krakowa apeluje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wprowadzenie takich praktyk i rozwiązań, które umożliwią bardziej skuteczne działania celem ochrony przyrody. - Wspólna troska o zachowanie bioróżnorodności przyrodniczej winna być jednym z priorytetowych obszarów współpracy pomiędzy władzą centralną a samorządową. Wsparcie ze strony władz państwowych jest konieczne do zabezpieczenia przyszłości mieszkańców Polski poprzez skuteczną i szybką ochronę miejsc mających wysokie znaczenie przyrodnicze – przekonują radni.
Na sesji w trybie jednego czytania projekt rezolucji przybliży radny Łukasz Maślona.