Coraz bliżej budowy krakowskiej spalarni
Krakowski Holding Komunalny, odpowiedzialny za budowę spalarni odpadów w naszym mieście, ma nadzieję jeszcze w tym kwartale podpisać umowę o unijne dofinansowanie inwestycji.
Budowa krakowskiej spalarni odpadów będzie kosztować ok. 641 mln zł netto, z czego Unia Europejska ma pokryć 62 procent kosztów. Wniosek o unijne dofinansowanie inwestycji został złożony w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie pod koniec czerwca ubiegłego roku. W tej chwili w Ministerstwie Środowiska dobiegają końca prace przy ocenie merytorycznej wniosku (to już ocena drugiego stopnia).
- Nasz wniosek jest oceniany bardzo wysoko. Kraków znajduje się w czołówce polskich miast, które mają największe szanse na uzyskanie unijnego dofinansowania - podkreśla wiceprezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego Małgorzata Marcińska. - Mamy nadzieję, że do końca pierwszego kwartału podpiszemy z NFOŚiGW umowę o dofinansowanie budowy spalarni. W tym roku spodziewamy się również uzyskać decyzję Komisji Europejskiej w tej sprawie.
Dwa tygodnie temu zapadło również inne istotne dla KHK rozstrzygnięcie. Samorządowe Kolegium Odwoławcze wydało postanowienie utrzymujące w mocy decyzję środowiskową dla krakowskiej spalarni odpadów. Przypomnijmy: decyzja ta (to kluczowy dokument, bez którego nie można byłoby ruszyć z inwestycją) została zaskarżona m.in. przez organizacje ekologiczne, w tym Stowarzyszenie "Zielona Mogiła", skupiające przeciwników spalarni.
- SKO uznało, że zarzuty organizacji, które złożyły odwołanie, są niezasadne. Stwierdzono, że postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej było przeprowadzone prawidłowo oraz że decyzja ta jest pozbawiona wad - wyjaśnił Jarosław Gurgiel z KHK, kierownik jednostki realizującej projekt.
Holding nie czeka bezczynnie na rozstrzygnięcie w sprawie przyznania unijnego dofinansowania. Przygotowania do budowy spalarni idą w szybkim tempie. Niedawno ogłoszono dwa przetargi: na tzw. pomoc techniczną (czyli na prace przygotowawcze do realizacji inwestycji) oraz na inżyniera kontraktu. Pierwszy z nich zostanie rozstrzygnięty w marcu, a drugi w maju.
Z kolei na przełomie marca i kwietnia ma być ogłoszony przetarg główny - zostanie w nim wyłoniony wykonawca, który zaprojektuje spalarnię (w oparciu o koncepcję architektoniczną, która zwyciężyła w konkursie) i wybuduje zakład. - Zainteresowanie jest bardzo duże. Wiele firm - zarówno polskich, jak i zagranicznych - chce wystartować w tym przetargu. Otrzymujemy mnóstwo zapytań w tej sprawie, cały czas zgłaszają się kolejne firmy - usłyszeliśmy w KHK.
Przetarg główny ma zostać rozstrzygnięty we wrześniu lub październiku. Budowa spalarni powinna ruszyć w połowie przyszłego roku, natomiast jej rozruch planowany jest na 2014 r.
(PSZ)