Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych

Za 45,5 mln zł Kraków zyskał halę sportową o bardzo ciekawej architekturze, wyposażoną w urządzenia niezbędne dla Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, gdzie będą się przygotowywać do ważnych startów polscy paraolimpijczycy. Budowa hali trwała 26 miesięcy, od 31 grudnia 2015 r. do 30 kwietnia 2018 r.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Hala przy al. Focha znalazła się na liście obiektów o szczególnym znaczeniu dla kultury fizycznej i otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 13 mln zł. Resztę wydatków – ok. 32,5 mln zł – pokryła Gmina Miejska Kraków.

Wielofunkcyjny obiekt w centrum miasta

Hala usytuowana jest przy alei Focha 40, naprzeciwko Błoń krakowskich. Obiekt wkomponowany został w otaczający krajobraz. Lokalizacja hali zapewnia dogodny dostęp użytkownikom i widzom wydarzeń sportowych oraz kulturalnych. Spod hali są szybkie połączenia z kolejowym Dworcem Głównym i Portem Lotniczym Kraków-Balice oraz łatwy dostęp do komunikacji miejskiej.

Budynek hali ma atrakcyjną formę architektoniczną, która wyrasta wprost z ziemi, łącząc poziomy chodnika wzdłuż alei Focha, ścieżki biegnącej po wale Rudawy z parterem budynku, jego przyziemiem i tarasem na dachu.

Nowoczesna Hala 100-lecia KS Cracovia jest obiektem wielofunkcyjnym. Główna jej część to sala gier o wymiarach 44 x 26 m, umożliwiająca rozgrywanie meczów i organizację zawodów w większości dyscyplin halowych. Na trybunach, mogących pomieścić ok. 800 widzów, istnieje możliwość wyznaczenia miejsc dla kilkudziesięciu wózków inwalidzkich.

Głębokość płyty boiska to ok. 4 m pod poziomem terenu, co jest uwarunkowane wysokością zabudowy. To prawdopodobnie najgłębiej posadzone boisko hali sportowej w Polsce (poza kopalniami – Bochnia czy Wieliczka). Jest to rozwiązanie niezwykle rzadko spotykane przy projektowaniu tego typu obiektów.

Obiekt posiada płaski dach porośnięty zielenią, na który prowadzi podjazd pochylnią. Nowatorska rampa najazdowa umożliwia osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich przedostanie się z poziomu terenu na dach budynku całkowicie o własnych siłach, bez użycia windy.

Jednym z najbardziej interesujących elementów obiektu jest elewacja ze stali Cor-Ten.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Oliwia Stępień
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-07-15
Data aktualizacji: 2022-01-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź