Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

STARSZE WPISY

Dlaczego Kraków nie odłożył pieniędzy na trudne czasy (19 kwietnia 2020)

2020-04-20

Coraz częściej słyszę pytanie, dlaczego Kraków w „tłustych latach” nie odłożył pieniędzy na ciężkie czasy. W budżetach domowych „wolne” pieniądze odkładamy do banku, ale budżety samorządów tak nie działają. W dużym uproszczeniu – budżet miasta rozlicza się w roku budżetowym: od 1 stycznia do 31 grudnia. Nie ma czegoś takiego, jak „oszczędności wpłacone do banku”.

Sprawy finansów miasta ciąg dalszy (12 listopada 2019)

2019-11-12

„Uderz się w piersi Jacku Majchrowski” – apelują do mnie radni Prawa i Sprawiedliwości w sprawie finansów miasta, zestawiając ze sobą spadające dochody miasta i braki w budżecie (co jest winą Majchrowskiego) i rosnące wpływy do kasy miasta z podatków PIT i CIT („środki z rządu dla miasta” – jak to określono na planszy zaprezentowanej na konferencji prasowej). Zanim wejdę w szczegóły, chciałbym radnym PIS zwrócić uwagę, że wpływy z podatku PIT i CIT nie pochodzą od rządu, ale od mieszkańców Krakowa, którzy płacą podatki w naszym mieście.

Kilka słów o budżecie Krakowa (25 października 2019)

2019-10-25

Wbrew pozorom budżet miasta wcale nie tak bardzo różni się od naszych budżetów domowych. Z pewnością wielu z nas zna to zjawisko, że zaplanowaliśmy sobie jakiś wydatek, a potem nagle coś nieoczekiwanego zmieniło całkowicie nasze plany, bo pieniądze okazały się potrzebne na coś zupełnie innego – ważniejszego i pilniejszego.

Miasto to nasza przestrzeń – wspólnie za nią odpowiadamy (17 września 2019)

2019-09-17

„Turystyczny Disneyland”, centrum Krakowa bez mieszkańców, „zwyczajnych warsztatów i sklepów”, za to z 24-godzinnym hałasem. Miejsce nie do życia. A jednak to temat, który dotyczy wielu miast turystycznych na całym świecie – miast z atmosferą, często dużo mniejszych, znanych zaledwie z jednej atrakcji czy zabytku, albo tego, że nakręcono tam modny film. Tak, ten temat także dotyczy Krakowa. Wprowadziliśmy w życie zapisy o parku kulturowym i oczyściliśmy centrum z tandetnej reklamy. Teraz czas na trudniejszy krok…

Nie patrzę na barwy polityczne. Polemika z forum (4 lipca 2019)

2019-07-04

Jak nigdy z uwagą przeczytałem forum pod wywiadem, którego udzieliłem „Gazecie Wyborczej”. Wiem, że z opiniami anonimowych internautów się nie dyskutuje, bo nie ma to najmniejszego sensu, ale po ich lekturze chciałbym się podzielić jedną refleksją.

Specustawa wspiera deweloperów (5 września 2018)

2018-09-05

Porozmawiajmy teraz o nowej specustawie budowlanej, obawach związanych z jej wprowadzeniem, deweloperach oraz „betonowaniu” Krakowa.

Działamy dla czystego powietrza (13 czerwca 2018)

2018-06-13

O działaniach, jakie podejmuje Miasto w walce o poprawę jakości powietrza w stolicy Małopolski, rozmawiałem z Kamilem Popielą.

Zapraszam na Dni Krakowa (24 maja 2018)

2018-05-24

O święcie miasta i miejskiej flagi, Dniach Krakowa oraz jubileuszowym numerze dwutygodnika „Kraków.PL” rozmawiałem z redaktor naczelną gazety, Beatą Klejbuk-Goździalską.

Jak wykorzystać reprywatyzację? (20 kwietnia 2018)

2018-04-20

Reprywatyzacja w Krakowie nie stała się tak nośnym tematem przedwyborczym, jak liczyli niektórzy politycy jeszcze kilka miesięcy temu. Okazało się, że Kraków to nie Warszawa. Tutaj kamienice przekazywały sądy, a nie magistrat, więc urzędników nie tak łatwo jest przerobić na „czarne charaktery” tej skomplikowanej opowieści. Ciągle jednak są tacy, którzy uparcie próbują na dramatach wielu lokatorów zbić swój kapitał przed nadchodzącymi wyborami.

Chcemy fortu, czy zieleni? (9 lutego 2018)

2018-02-09

Mieszkańcy Bronowic będą mieli park. Mamy już zapewnienie Agencji Mienia Wojskowego, że pas zieleni przylegający do fortu Bronowice nie zostanie przeznaczony na budowę mieszkań na potrzeby wojska, ale zostanie oddany miastu w zamian za inne działki. Zostanie tam urządzony park. Samego fortu jednak nie zamierzamy kupować. Zaraz Państwu wytłumaczę dlaczego…

Znajdź