Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

Odpowiedź Swinarskiemu

Termin: 23-26 października 2014 r.
Osoba kontaktowa Ewa Gawłowska
Telefon: . 12 422 18 55, 422 51 07 wewn. 43
Fax: 12 422 02 09
Email: ewag@pwst.krakow.pl
WWW: www.pwst.krakow.pl

Inspiracją dla organizatorów spotkania jest konferencja z listopada 2010 roku, która nosiła tytuł: "Odpowiedź Stanisławskiemu", nawiązujący do słynnej wypowiedzi Jerzego Grotowskiego: po co pytasz, czy Stanisławski jest znaczący dla nowego teatru? Daj własną ODPOWIEDŹ STANISŁAWSKIEMU - nie opartą na nieznajomości rzeczy, ale na praktycznym jej poznaniu. Rozmawiano wtedy nie tylko o samym dziele Stanisławskiego, lecz przede wszystkim o jego recepcji i wpływie na twórców współczesnego teatru.

W roku 2014 chcielibyśmy w analogiczny sposób przyjrzeć się dziedzictwu Konrada Swinarskiego, powrócić m. in. do niezrealizowanego Hamleta i zaprosić do rozmowy bohaterów książki „Rozmowy o Konradzie Swinarskim i Hamlecie". Zadać pytania: jak minionych 25 lat wpłynęło na ich myślenie o spektaklu, współpracy z reżyserem, o teatrze w ogóle? kim jest dla nich (i dla nas) dziś Konrad Swinarski – inspiracją, symbolem, legendą?

Ten wybitny twórca wydaje się być dzisiaj zapomniany, jego postać przywołuje się w sposób często nieuprawniony i nieuzasadniony. Pora odwołać się do jego spojrzenia na literaturę, sztukę teatru, rzeczywistość – w towarzystwie świadków i uczestników tamtych wydarzeń (na trwałe wpisanych w historię teatru polskiego). PWST im. L. Solskiego w Krakowie, w której Swinarski wykładał, wydaje się dziś być miejscem nie tylko do tego najbardziej uprawnionym, ale i najwłaściwszym.

Cykl wydarzeń artystycznych ODPOWIEDŹ SWINARSKIEMU obejmuje:
- konferencję naukową poświęconą dorobkowi artystycznemu oraz recepcji dzieła Konrada Swinarskiego
- wystawę multimedialną – kurator Przemysław Klonowski
- spotkanie z artystami zaangażowanymi w przygotowanie Hamleta w reż. Konrada Swinarskiego – bohaterami książki prof. Józefa Opalskiego
- projekcje filmów dokumentalnych oraz rejestracji spektakli (w tym pokazywane po raz pierwszy w Polsce Diabły z Loudun Krzysztofa Pendereckiego – Hamburg 1969)
- czytanie przygotowane przez studentów Wydziału Reżyserii Dramatu.