Kalendarz wydarzeń Baletu Cracovia Danza w roku 2017

Prezentujemy najbliższe wydarzenia Baletu Dworskiego Cracovia Danza!

Kalendarz wydarzeń Baletu Cracovia Danza w roku 2017
Fot. Cracovia Danza

We czwartek, 30 marca, Balet Cracovia Danza zaprasza na kolejną odsłonę happeningów zespołu, które odbywają się pod wspólnym tytułem „Cracovia Danza: balet w mieście”. Po zeszłorocznym sukcesie tych działań, w tym roku wszystkie akcje performatywne zespołu spina jeden mianownik: tradycja.

Zasadą happeningów jest to, że organizatorzy nie zdradzają miejsca akcji, a wszystko przybiera formę zabawy, w której widzowie stają się detektywami próbującymi odgadnąć gdzie w mieście pojawi się balet. Wskazówki mówiące o miejscu akcji zamieszczane są na Facebooku Baletu: „Zapraszamy na nasz happening: 30 marca o godz. 13. Tradycyjnie nie podamy miejsca, ale powiemy, że będziemy topić marzannę a wszystko to do muzyki Karola Szymanowskiego, którego 80. rocznica śmierci mija dzień wcześniej.”

Kiedy polska była chrzczona

Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza na spektakl Kiedy Polska była chrzczona, ilustrujący tańcem i pantomimą pojawienie się form ceremoniału i etykiety kultury zachodniej na słowiańskim dworze Mieszka I. W przedstawieniu pokazane zostały czasy przełomu w kraju Polan; symboliczny moment powstania Państwa Polskiego pojawia się w kontekście kultury przedchrześcijańskiej i tworzącej się kultury dworskiej.

Spektakl wypełniają elementy obrzędów starosłowiańskich inspirowane opisami z kronik Jana Długosza, a także układy zachodnich tańców dworskich. Wśród tańczących w noc sobótkową znajdują się dawne słowiańskie bóstwa, których wygląd nawiązuje do projektów Zofii Stryjeńskiej. Kontrastem do żywiołowego, spontanicznego świata Słowian stają się dworzanie przybyli wraz z księżniczką Dobrawą z Pragi, reprezentujący cywilizację Zachodu, tańcząc w sposób hierarchiczny i sformalizowany ceremonialne tańce dworskie. Spektakl pokazuje, że wraz z przyjęciem wiary chrześcijańskiej z dworu praskiego Polska wkracza również w inny świat kultury tanecznej, stając się jednocześnie ważnym elementem w budowaniu tradycji baletów charakterystycznych.

Kostiumy, zaprojektowane przez współpracującą od wielu lat z Cracovia Danza Monikę Polak-Luścińską, wiązują z jednej strony do ikonografii średniowiecznej, z drugiej natomiast do projektów zafascynowanej kulturą słowiańską Zofii Stryjeńskiej.

Zapraszamy!
Kiedy Polska była chrzczona

inscenizacja i choreografia: Romana Agnel

scenografia i kostiumy: Monika Polak-Luścińska

występują tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza

6 kwietnia, godz. 19, Krakowski Teatr Variete

Premiera spektaklu została dofinansowana z środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966.

 

Termin:
30 marca, 6 kwietnia 2017 r.
Email:
cracoviadanza@cracoviadanza.pl

Organizator:

Balet Dworski "Cracovia Danza"
Data: 2017-03-31 Pokaż metkę
Osoba publikująca: JUSTYNA ZINKIEWICZ-GROCHOT
Podmiot publikujący: