Jubileuszowa Konferencja Konserwatorska dedykowana pamięci prof. Zofii Medweckiej z okazji 60. rocznicy powstania Sekcji Konserwacji Dzieł Sztuki Okręgu Krakowskiego ZPAP

Konferencja Konserwatorska 60 lat Sekcji Konserwacji w Krakowie 19-20 kwietnia

Sekcja Konserwacji Dzieł Sztuki Krakowskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, od lat reprezentująca i integrująca środowisko małopolskich konserwatorów dzieł sztuki, we współpracy z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zaprasza do wzięcia udziału w jubileuszowej, dwudniowej  konferencji, będącej częścią zakończenia obchodów 60-lecia jej powstania.

Jubileuszowa Konferencja Konserwatorska dedykowana pamięci prof. Zofii Medweckiej z okazji 60. rocznicy powstania Sekcji Konserwacji Dzieł Sztuki Okręgu Krakowskiego ZPAP
Fot. www.krakow.pl

Konferencja dedykowana jest pamięci współzałożycielki Sekcji Konserwacji Okręgu Krakowskiego prof. Zofii Medweckiej, wyjątkowej i wybitnej postaci w historii krakowskiej konserwacji, w pierwszą rocznicę śmierci. Wspomnieniu o Pani Profesor, która w sposób niezwykły wpłynęła na kolejne pokolenia adeptów sztuki konserwatorskiej, poświęcony jest pierwszy dzień konferencyjny: zarówno realizacjom konserwatorskim jak i szerokiej działalności pedagogicznej i społecznej obecnej w świadectwach uczniów oraz  współpracowników.

Konferencja jest szczególną okazją do zapoznania się z dokonaniami, rezultatami prac
i wynikami szczegółowych badań krakowskich konserwatorów-restauratorów dzieł sztuki. Wybrane tematy wystąpień dotyczyć będą szerokiego zakresu specjalizacji, od konserwacji zabytków architektonicznych, do malarstwa sztalugowego. Organizatorzy pragną serdecznie zaprosić do uczestnictwa w wydarzeniu, wszystkich zainteresowanych konserwacją obiektów zabytkowych, i którym bliska jest troska o ich ochronę.

W ramach obchodów Jubileuszu 60-lecia powstania Sekcji Konserwacji powstała wystawa „Dzieło Konserwatorskie”, prezentująca 37 obiektów zabytkowych, które konserwowali krakowscy konserwatorzy. Po raz pierwszy została zaprezentowana w Galerii Pryzmat
w marcu br. Od 26 kwietnia do 29 czerwca br. będzie eksponowana w Bibliotece Wojewódzkiej przy ulicy Rajskiej w Krakowie. Uroczysty wernisaż odbędzie się 27 kwietnia o godz. 18:00. Wystawa promująca dokonania krakowskiego środowiska konserwatorskiego, będzie prezentowana również poza Krakowem: w Żyrardowie, Katowicach, Bytomiu, Przemyślu i Rzeszowie.

Obchody zakończy Bal Jubileuszowy Konserwatorów Dzieł Sztuki, który odbędzie się
20 kwietnia w Domu Plastyków przy ulicy Łobzowskiej 3. Temat balu kostiumowego „Polska Odwilż, Światowa Bohema lat 50-tych” odwołujący się do odwilży gomułkowskiej, łączy się z datą powstania Sekcji Konserwatorów Dzieł Sztuki w roku 1956.

19 KWIETNIA GODZ.9:00 Sala Obrad Rady Miasta Krakowa Plac Wszystkich Świętych 3-4                                                 

20 KWIETNIA GODZ. 10:30   Dom Plastyków Ul. Łobzowska 3                                                 

Wstęp na konferencję jest bezpłatny.

Szczegółowy program konferencji oraz informacje na temat pozostałych wydarzeń jubileuszowych, dostępne są na oficjalnej stronie Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki ZPAP:

http://orkds-zpap.home.pl/autoinstalator/wordpress/

Organizatorzy

Sekcja Konserwacji Dzieł Sztuki Okręgu Krakowskiego ZPAP

Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie

Organizator:

Sekcja Konserwacji Dzieł Sztuki Okręgu Krakowskiego ZPAP
Data: 2017-04-14 Pokaż metkę
Osoba publikująca: EDYTA MARKIEWICZ
Podmiot publikujący: