Projekt edukacyjny 'Polonia Libre – Droga do wolności'

Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowy w historii Polski jubileusz. 11 listopada będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości!

Projekt edukacyjny 'Polonia Libre – Droga do wolności'
Fot. IDM

Z tej okazji Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II we współpracy z Pospolitym Ruszeniem Szlachty Ziemi Krakowskiej oraz ze Stowarzyszeniem Nowe Przestrzenie, serdecznie zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych z Małopolski i Podkarpacia do wzięcia udziału w wyjątkowym projekcie edukacyjnym realizowanym w ramach programu NIEPODLEGŁA.

Polonia Libre – droga do wolności to wielopłaszczyznowy projekt edukacyjny, którego celem jest stworzenie symulacji procesu konstytuowania się narodowych i obywatelskich organów władzy, które w wyniku animowanych spotkań doprowadzą do uchwalenia wspólnej deklaracji niepodległości i stworzenia małej konstytucji.

Za pomocą specjalnie przygotowanej gry symulacyjnej młodzież zostanie przeniesiona w realia roku 1918 i zostanie im postawione wyzwanie uformowania Sejmu Ustawodawczego, który uchwali własną” Małą Konstytucję” oraz „Deklarację Niepodległości”. Najbardziej zaangażowani uczniowie będą mogli reprezentować klasę w obradach wojewódzkich, a podczas finału uczniowie zaprezentują efekty swojej pracy, pokazując, jaką konstytucję i deklarację udało im się wspólnie stworzyć.

Część uczniów będzie miała również okazję wcielania się w rolę dzisiejszych polityków, odwzorowując scenariusz rozgrywki z roku 2018, w którym będą musieli stworzyć nową konstytuantę i wprowadzić przejściową „małą konstytucję”.

Udział w projekcie Polonia Libre – droga do wolności jest bezpłatny. Mogą się zgłaszać klasy szkół ponadpodstawowych województwa Małopolskiego i Podkarpackiego.

Polonia Libre ma na celu ukazanie najlepszych tradycji państwowotwórczych poprzez udział w interaktywnej grze klasowej, która odwzoruje proces formowania się pierwszych władz państwowych.

Link do formularza rejestracyjnego tutaj.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Organizator:

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie
Data: 2018-08-31 Pokaż metkę
Osoba publikująca: Justyna Zinkiewicz-Grochot
Podmiot publikujący: