Informacja archiwalna

VI Międzynarodowy Festiwal Teatru 'Wschód - Zachód'

Od Wschodu po Zachód na początku był TEATR

 

Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód” to cykliczne wydarzenie organizowane przez Fundację Widowisk Masowych oraz Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie. W tym roku odbędzie się po raz szósty - w dniach 07-15 kwietnia zostaną zaprezentowane spektakle 18 zespołów teatralnych z Ukrainy, Niemiec, Finlandii, Armenii oraz Polski. Tegoroczne motto festiwalu: „Na początku był TEATR”, nawiązuje do początków w teatrze, do teatr koryferiuszy i reformatorów w Ukrainie. Jego celem jest przedstawienie klasyki światowej w interpretacji grup z Ukrainy, a także ukraińskiej klasyki w wydaniu teatrach innych krajów. Zarówno spektakle jak i wydarzenia towarzyszące Festiwalowi mają krzewić kulturę wśród młodego pokolenia bez względu na różnice narodowościowe czy kulturowe.

VI Międzynarodowy Festiwal Teatru 'Wschód - Zachód'
Fot. www.krakow.pl

W programie Festiwalu „Wschód-Zachód” przewidziano spektakle, panele dyskusyjne, spotkania z artystami, prezentacje, wystawy oraz inne wydarzenia towarzyszące. Wezmą w nim udział współczesne, profesjonalne i amatorskie teatry z Ukrainy oraz teatry z innych krajów, nawiązujące tematyką swoich sztuk do szeroko pojętej tematyki ukraińskiej.

Zespoły zawodowe oraz amatorskie zaprezentują się na scenach krakowskich teatrów, takich jak Groteska, Teatr bez Rzędów, Scena Miniatura Teatru im. Juliusza Słowackiego, Teatr Zależny Politechniki Krakowskiej czy Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży.

Partnerem strategicznym Festiwalu jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która już od pierwszej edycji co roku wspiera jego rozwój. W 2016 roku projekt „Wschód-Zachód” otrzymał Główną Nagrodę jako Kulturowy Projekt Transgraniczny na Forum Partnerstwa Wschodniego w Lublinie.

Patroni Honorowi Festiwalu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Anna Pieczarka, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Ambasador Ukrainy w Polsce Andrii Deshchytsia, Generalny Konsul Ukrainy w Krakowie Oleg Mandiuk, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr hab. Tadeusz Słomka, Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie ks.prof.dr hab. Józef Bremer SJ, Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki prof.dr hab.inż. Jan Kazior, Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks.prof. dr hab. Wojciech Zyzak, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Kazimierz Karolczak, Rektor Krakowskie Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego prof. dr hab. Jerzy Malec.

Partnerzy Festiwalu: Teatr Groteska, Teatr bez Rzędów, Biuro Reklamy i Plakatowania Koneser, Agencja reklamowa AMS, Gospoda Koko i Gospoda Kokoszka, ewejściówki.pl, Ukraiński Dom Handlowy, Schronisko Młodzieżowe na Grochowej, piwo Lwowskie i piwo Oboloń, Generalny Konsulat Ukrainy w Krakowie, Wyszukane Desery Braci Szewczenki, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, TCF, Akademia Ignatianum w Krakowie, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

Patroni Medialni Festiwalu: Dziennik Teatralny, Portal Teatralny, portal Na Scenie, gazeta Nasz Wybór.

Więcej informacji można znaleźć tu:

Strona Festiwalu - http://www.fwm.webd.pro/

Strona Festiwalu na Facebook - https://www.facebook.com/wschodzachodfest/

Strona Festiwalu na Instagramie  - https://www.instagram.com/festwschodzachod/

Termin:
7-15 kwietnia 2019 r.
Email:
fundacjawmishow@gmail.com

Organizator:

Fundacja Widowisk Masowych
Data: 2019-04-12 Pokaż metkę
Osoba publikująca: Justyna Zinkiewicz-Grochot
Podmiot publikujący: