Artur Nacht-Samborski „Martwe natury i pejzaże” - wystawa i seminarium
Osoba artysty oraz program wystawy i seminarium:
Artur Nacht–Samborski (1898-1974) był jedną z największych osobowości w polskiej sztuce XX wieku. Uczeń J. Mehoffera, W. Weissa i J. Pankiewicza, członek Komitetu Paryskiego mający za sobą również doświadczenia berlińskiej awangardy, zaznajomiony z konstruktywizmem i dadaizmem, nazywany bywa „arystokratą polskiego malarstwa”. Po wojnie przez blisko dwadzieścia lat prowadził katedrę malarstwa w warszawskiej ASP. Wśród jego wychowanków jest wielu wybitnych przedstawicieli powojennego malarstwa polskiego, dla których do dziś pozostaje mistrzem i artystycznym przewodnikiem. Choć malarstwo Nachta bywa często omawiane w kontekście zapoczątkowanego przez „kapistów” nurtu polskiego koloryzmu, pozostaje według zgodnej opinii krytyków zjawiskiem wyjątkowym, tak jak niezwykła była jego osobowość oraz głębokie związki z europejską kulturą. Odznaczał się jednocześnie wielką niezależnością, a także umiejętnością skoncentrowania uwagi na wypracowywaniu własnych rozwiązań estetycznych. Jego twórczość wymykająca się terminologicznemu zaszufladkowaniu, często balansująca na granicy abstrakcji i figuracji do dziś zaskakuje świeżością rozwiązań formalnych. Obrazy Nachta–Samborskiego to kolekcjonerskie obiekty pożądania, a każda prezentacja jego twórczości, to wydarzenie dla wielbicieli malarstwa.
„Artur Nacht–Samborski zostawił niezwykłej wartości dzieło swego bogatego i dramatycznego życia. W Galerii przy ul. św. Marka 7 mamy możliwość zobaczenia fragmentu, ale niezwykłego fragmentu, tej twórczości”– prof. Stanisław Rodziński.
„Zmysłowość barwna Nachta–Samborskiego nie ma równych wśród kapistów.” – Leksykon Sztuki Polskiej XX wieku.
„Chciałbym, aby zabrzmiało to możliwie osobiście: Artur Nacht-Samborski jest jednym z tych trzech czy czterech działających w Polsce artystów, bez których nie wyobrażam sobie malarstwa” - prof. Jerzy Stajuda.
Wystawa zorganizowana przez Space Gallery, będzie drugą po wystawie Akty i portrety (2007 rok) prezentacją dzieł Nachta–Samborskiego w tej galerii.
Wiele spośród 50 obrazów (martwych natur i pejzaży) składających się na ekspozycję nie była nigdy dotąd prezentowana publicznie. Będzie to rzadka okazja zobaczenia obrazów tego wybitnego krakowianina w jego rodzinnym mieście.
Otwarciu wystawy w dniu 29 marca towarzyszyć będzie seminarium poświęcone twórczości artysty, w trakcie którego referaty wygłoszą: Anna Baranowa (Instytut Historii Sztuki UJ), dr Artur Tanikowski (Muzeum Historii Żydów Polskich) oraz Janusz Antos (ASP Kraków).
Organizatorzy: Fundacja ART & SPACE, SPACE GALLERY Salon Sztuki Dawnej i Współczesnej - Barbara Zambrzycka-Śliwa oraz Fundacja Dell’Arte
Współorganizator seminarium: Krakowski Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki
Seminarium: 29 marca 2011, godz. 16.00-18:00; Wernisaż: godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 30 marca – 31 maja 2011 r.
Miejsce: SPACE GALLERY Salon Sztuki Dawnej i Współczesnej - Barbara Zambrzycka-Śliwa, ul. św. Marka 7, 31-012 Kraków
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 10.00 – 18.30; sobota: 10.00 – 15.00; niedziela: 11.00 - 16.00.