Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

Obchody 970. rocznicy fundacji klasztoru oraz 75. rocznicę powrotu benedyktynów na wzgórze tynieckie

W 2014 roku najstarszy, istniejący klasztor w Polsce obchodzi kolejną okrągłą rocznicę założenia klasztoru. Mnisi przybyli na wzgórze tynieckie w 1044 roku, tworząc w pobliżu Krakowa jeden z najważniejszych ośrodków benedyktyńskich w Polsce. Zmuszeni do opuszczenia opactwa w 1816 roku, powrócili na wzgórze w 1939 roku. Dziś, chcąc przybliżyć mieszkańcom Krakowa i turystom, historię opactwa i jego znaczenie na przestrzeni wieków, benedyktyni zapraszają na wydarzenia zaplanowane w ramach obchodów.
Termin: maj-listopad 2014 r.
Telefon: 12 688 54 52
Fax: 12 688 54 53
WWW: www.tyniec.benedyktyni.pl

 

Maj 2014 – otwarcie wystawy w sieni przy krużgankach

Wystawa prezentować będzie w sposób przekrojowy dzieje opactwa tynieckiego od momentu powstania po czasy współczesne, zestawione zostaną w sposób lustrzany obecne i historyczne widoki opactwa.

29 czerwca 2014- święto śś. apostołów Piotra i Pawła, patronów kościoła i klasztoru. Oficjalne obchody 970-lecia fundacji klasztoru połączone ze spektaklem słowno-muzyczny „Kazania Świętokrzyskie"

Libretto: oryginalny tekst  „Kazań świętokrzyskich", najstarszego zachowanego zabytku prozy religijnej w języku polskim z 1. poł. XIV w., arcydzieło średniowiecznego kaznodziejstwa, narodowa relikwia staropolszczyzny, jeden z najcenniejszych skarbów Biblioteki Narodowej.

Muzyka: Józef Skrzek (lider SBB). Wykonawcy: Józef Skrzek, Marek Piekarczyk (TSA), Apostolis Anthimos (SBB), Włodzimierz ,,Kinior'' Kiniorski, Marcin Brykczyński, chór męski OKTOICH przy Cerkwi Prawosławnej św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu.

30 lipca 2014 – otwarcie wystawy „Tyniec w malarstwie i rycinie" w dniu powrotu benedyktynów do Tyńca

Prezentacja obrazów i grafik przedstawiających historyczne widoki Tyńca. Obiekty z opactwa tynieckiego, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert sholi benedyktynów tynieckich

9 października 2014 – rocznica konsekracji kościoła gotyckiego

wernisaż wystawy ekslibrisów tworzonych co 5 lat specjalnie na kolejne okrągłe rocznice opactwa tynieckiego.

Listopad 2014 – uroczyste przywrócenie do kościoła elementów barokowego wyposażenia: 2 medaliony wraz z podtrzymującymi je alegoriami oraz figury apostołów Piotra i Pawła z chóru muzycznego.

Kościół po II wojnie światowej został ogołocony z dużej części wyposażenia i dopiero w latach 90-tych XX wieku została przeprowadzona konserwacja ołtarza i ambony. Następnie na długie lata proces odnowy kościoła został wstrzymany, a rzeźby stanowiące część wyposażenia stopniowo niszczały. Dzięki dotacji z funduszy publicznych udało się uratować grupę barokowych rzeźb przed zniszczeniem, a w listopadzie tego roku wrócą one do kościoła dopełniając ikonograficzny i artystyczny program wnętrza.

Zapraszamy do opactwa tynieckiego. Bieżące informacje o wydarzeniach na stronie: instytut.benedyktyni.com

Organizator:

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu