Komunikat archiwalny

Nauka i kultura - Festiwal Kopernika 2014: Rewolucje

Od wtorku (6 maja) trwa sześciodniowy Festiwal Copernicus 2014. Pierwsza edycja Festiwalu zatytułowana Rewolucje, poświęcona jest przełomowym momentom w dziejach kultury i nauki (traktowanej jako część tej pierwszej), które pozwoliły ludzkości wejść w nowy etap rozwoju. Festiwal potrwa do 11 maja. Współorganizatorem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Nauka i kultura - Festiwal Kopernika 2014: Rewolucje
Fot. plakat

Intencją organizatorów jest stworzenie w Krakowie przestrzeni, w której nauka i duchowość, fizyka i sztuka, kosmologia i socjologia, nauki ścisłe i szeroko pojęta humanistyka będą mogły wespół zmierzyć się z wyzwaniami, które stoją przed współczesnym człowiekiem w XXI w. W międzynarodowym gronie wybitnych naukowców, humanistów, pisarzy i artystów rozważana będzie dynamika owych zmian, a także ich konsekwencje – nie tylko naukowe i ekonomiczne, ale także polityczne i etyczne.

Dyrektorem programowym Festiwalu Kopernika jest ks. prof. Michał Heller - kosmolog, teolog i filozof, laureat Nagrody Templetona, fundator i dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

W programie znajdziemy m.in. debaty, wykłady akademickie, multimedialne mini-wykłady w przestrzeni publicznej, warsztaty, lekcje czytania, koncerty, podczas których usłyszymy m.in. Capellę Cracoviensis oraz Sławomira Zubrzyckiego – twórcę i wirtuoza instrumentu viola organista, zaprojektowanego przez Leonarda da Vinci, projekcie filmowe takich obrazów jak 2001: Odyseja kosmiczna, Solaris czy Iluminacja, a także wystawę sztuki inspirowanej matematyką.

Patronem przedsięwzięcia będzie Mikołaj Kopernik – twórca największej rewolucji w nauce, która zmieniła również panujący obraz świata i rozumienie miejsca człowieka w kosmosie.

Organizatorami Festiwalu Kopernika są Fundacja Tygodnika Powszechnego, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Muzeum Narodowe w Krakowie, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt dofinansowano ze Środków Gminy Miejskiej Kraków. Dodatkowe informacje o festiwalu są dostępne na stronie: www.copernicusfestival.com.

plakat

Pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Zobacz także