Komunikat archiwalny

Kraków - serce polskiej Doliny Krzemowej

Francuski koncern energetyczny Eletricite da France (EDF) otworzył w Krakowie centrum badań i rozwoju. Ośrodek będzie się specjalizować m.in. w zwiększeniu produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Kraków - serce polskiej Doliny Krzemowej
Fot. www.krakow.pl

„Wybór Krakowa na miejsce działalności Centrum Badań i Rozwoju EDF jest dla nas szczególnym wyróżnieniem i potwierdzeniem atrakcyjności inwestycyjnej naszego miasta” - mówi Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.   

„Od lat staramy się, by Kraków był jak najbardziej dogodnym miejscem pracy, zamieszkania i inwestycji, aby przedsiębiorcy zainteresowani naszym ośrodkiem naukowym, tym chętniej podejmowali   decyzje o lokowaniu tutaj swego kapitału. Zależy nam na tym, by właśnie  Kraków mógł stać się kiedyś sercem polskiej doliny krzemowej. I cieszę się że możliwości Krakowa dostrzegają także jego strategiczni partnerzy”  – dodaje Prezydent.   

Polska jest czwartym krajem w Europie, a piątym na świecie w którym Grupa EDF zdecydowała się otworzyć swoje centrum badań i rozwoju – EDF Polska R&D. Każde centrum R&D specjalizuje się w jakimś kierunku w zależności od charakterystyki sektora energetycznego w danym kraju.

W Krakowie naukowcy z EDF rozpoczną badania we współpracy z polskimi uczelniami technicznymi, do których należą m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Krakowska. Będą zajmować się tworzeniem projektów związanych ze zwiększeniem produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, redukcją emisji zanieczyszczeń do środowiska, wspieraniem technologii umożliwiających wychwyt i składowanie dwutlenku węgla. Kluczowym efektem działalności badań Centrum ma być powstanie dwóch lub trzech długoterminowych projektów, których wyniki znajdą zastosowanie w działalności francuskiej grupy energetycznej. (KM/KS)

Tagi: kraków

Pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także