Komunikat archiwalny

Kraków złowił kolejnego inwestora

Kolejny międzynarodowy gigant w Krakowie! Amerykańska firma Akamai Technologies, której serwery obsługują blisko 30 proc. ruchu w światowym Internecie, otworzyła w naszym mieście główne centrum technologiczne w Europie. Zatrudnienie znajdzie w nim około 100 osób!

Kraków złowił kolejnego inwestora
Fot. www.krakow.pl

Obecnie w krakowskim biurze pracuje ponad 40 osób, do końca tego roku zatrudnienie zostanie podwojone. Zgodnie z planami, w połowie przyszłego roku pracować będzie tam już ponad 100 pracowników. Firma będzie poszukiwać specjalistów z różnych dziedzin: technologii, finansów, sprzedaży, księgowości, prawa i obsługi sieci serwerów.

Przedstawiciele firmy motywują  wybór Krakowa dostępnością dobrze wyszkolonych kadr i dogodną lokalizacją. Dodają, że miło się tu mieszka, a miasto przyciąga ludzi. 

Firma Akamai powstała w 1998 roku. Jej główną siedzibą jest Cambridge w stanie Massachusetts w USA. Akamai zarządza jedną z największych światowych platform typu cloud (chmura obliczeniowa). Dysponuje obecnie 108 tys. serwerów zlokalizowanych w 80 krajach. Z jej usług korzysta 80 proc. przedsiębiorstw z listy największych firm na świecie, m.in. BMW, Siemens, SAP, Microsoft, IBM, Apple.

Dodajmy, że w Krakowie systematycznie rośnie liczba inwestorów. Nasze miasto jest w szczególności miejscem ekspansji inwestorów z branży wysokich technologii i usług około biznesowych.W branży outsourcingu i centrów usług wspólnych działa około 50 firm. Są to podmioty oferujące prosty outsourcing procesów biznesowych, centra zajmujące się księgowością i rachunkowością, firmy oferujące obsługę procesów HR, centra business analytics oraz działające w branży technologicznej firmy IT oraz R&D. W sektorze outsourcingu zatrudnionych jest obecnie około 19 000 osób. Liczba ta zwiększa się rokrocznie ponieważ istniejące w Krakowie firmy rozszerzają swoją działalność, a kolejne centra outsourcingowe lokalizują tutaj swoje siedziby. Są to między innymi tak znane marki światowe jak Capgemini, Shell, Philip Morris, Hitachi, UBS i Electrolux, Capita Group czy Heineken i CISCO, które niedawno  podjęły decyzje o lokalizacji tu swoich centrów.  

Wsparcie firmom  zainteresowanym lokalizacją w Krakowie inwestycji i przedsięwzięć biznesowych zapewnia działające w magistracie Centrum Obsługi Inwestora.  Pracownicy COI  pomagają inwestorom w wyborze lokalizacji dla przedsięwzięcia, służą swoją wiedzą merytoryczną z zakresu procesu inwestycyjnego, pełnią rolę opiekuna. (KS)

Tagi: biznes, kraków

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także