Uważaj na cichego zabójcę
Trwa sezon grzewczy, w czasie którego najczęściej dochodzi do tragedii spowodowanych zatruciem tlenkiem węgla. Przypominamy o zasadach, które pozwolą uniknąć zagrożenia.
Tlenek węgla (czad) to silnie trujący gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw (m.in. oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, drewna), spowodowanego dopływem zbyt małej ilości tlenu. Jest bezbarwny, bezwonny i lżejszy od powietrza, dzięki czemu szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu dlatego często nazywa się go „cichym zabójcą". Dostając się do układu oddechowego, wiąże się z hemoglobiną ponad dwieście razy szybciej niż tlen i blokuje jego dopływ do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia czadem może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał i śmierć.
Przypominamy o działaniach pozwalających wyeliminować zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla:
- Należy używać sprawnych urządzeń grzewczych, które mają stosowne atesty i są wyposażone w czujniki zabezpieczające przed zanikiem ciągu czy nieuzasadnionym wypływem paliwa.
- Do ogrzewania pomieszczeń, w których stale przebywają ludzie, nie należy stosować gazowych przenośnych urządzeń promiennikowych ani kuchni gazowych.
- Przy stosowaniu urządzeń grzewczych na paliwo stałe, ciekłe czy gazowe (piecyków, kominków), w pomieszczeniu należy zapewnić skuteczną wentylację, czyli stały dopływ świeżego powietrza.
- Nie wolno łączyć wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną, gdyż może dojść do zaburzenia ciągu powietrza w przewodach i w efekcie trujące spaliny cofają się do wnętrza pomieszczenia.
- Nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych (również tych w drzwiach do łazienki).
- Należy pamiętać, że konserwacji i napraw urządzeń grzewczych mogą dokonywać wyłącznie wykwalifikowani fachowcy.
- Warto wyposażyć mieszkanie w czujniki dymu, tlenku węgla i gazu.
- Należy pamiętać o przeprowadzaniu okresowych kontroli instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Przeglądy okresowe przeprowadzają osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim - w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych.
Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli w łazience mamy zainstalowany piecyk gazowy. Należy wówczas przestrzegać kilku zasad:
- Nie kąpać się w łazience przy czynnym piecyku,
- Nie napełniać wanny wodą leżąc w niej,
- Jeżeli ktoś znajduje się w łazience nie wolno pobierać ciepłej wody w kuchni, np. do zmywania naczyń,
- Nie czytać w wannie.
Warto ponadto wprowadzić zwyczaj „sygnału" dawanego przez każdego kto idzie się kąpać, czy prać w łazience.