Komunikat archiwalny

Zakończyły się Krakowskie Dni Eurorecyklingu

2 grudnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha blisko 200 uczniów krakowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych wzięło udział w uroczystym zakończeniu Akcji Krakowskie Dni Elektrorecyklingu. Kampania informacyjna, której celem było motywowanie mieszkańców do selektywnej zbiórki zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, trwała od 8 października.

Zakończyły się Krakowskie Dni Eurorecyklingu
Fot. dnielektrorecyklingu.pl

Dni Elektrorecyklingu mają już co prawda swoją kilkuletnią tradycję, ale w Krakowie akcja była organizowana po raz pierwszy. W naszym mieście akcja rozpoczęła się 8 października od Prowokacji Ekologicznej. Na Plantach „wyrzucono" kilka ton zużytych pralek, lodówek i innych elektrośmieci. Wszystkie sprzęty wykorzystane do instalacji zostały oczywiście pozbawione wszelkich elementów szkodliwych i ustawione z największą starannością.

Od 8 do 18 października, również na krakowskich Plantach można było obejrzeć wystawę ekologiczną. Bogato ilustrowane plansze edukacyjne na temat sposobów postępowania z zużytym elektrosprzętem i odpadami opakowaniowymi oraz zagrożeń dla środowiska wynikających z niewłaściwego pozbywania się tego typu odpadów spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Na ulicach Krakowa pojawił się też Edukacyjny patrol „Pana Pralki" – aktorzy w przebraniu imitującym sprzęt AGD rozdawali materiały edukacyjne (eko-kalendarze) i opowiadali o tym jak postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

W ramach akcji 25 października zorganizowano zbiórki elektroodpadów na parkingach sieci TESCO (ul. Kapelanka, Wielicka, Babińskiego) i na terenie kilku spółdzielni mieszkaniowych. Organizatorom udało się zebrać ponad tonę elektrośmieci, które trafią do recyklingu.

Ważnym elementem Krakowskich Dni Elektrorecyklingu był konkurs dla szkół w formie „Gry Miejskiej", który trwał od 8 do 30 października. Zabawa wykorzystywała metodykę podchodów. Około 2,5 km trasę pokonało 31 zespołów z 12 szkół. Dzieci rozwiązały 6 trudnych zadań. Atrakcyjne w formie plansze ilustrowane były przez wybitnego rysownika komiksowego Marcina Kułakowskiego.

Organizatorami Dni Elektrorecyklingu byli: Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA oraz Biosystem Zakład Gospodarki Komunalnej Organizacja Odzysku SA. Patronami byli: Miasto Kraków oraz MPO Kraków.

Wydarzenie odbywało się pod patronatem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także