Aktualności

Kraków Airport inwestuje w edukację
Komunikat archiwalny 2017-10-12

Dzisiaj dzieci przejęły we władanie Centrum Edukacji Lotniczej w Kraków Airport. To unikatowe przedsięwzięcie. Krakowskie lotnisko jest jedynym w Polsce portem lotniczym posiadającym taki ośrodek. Zadaniem centrum jest przybliżenie, w ciekawy i przystępny dla różnych grup wiekowych sposób, wiedzy z zakresu lotnictwa. W centrum będzie można m.in. poznać zasady funkcjonowania i organizacji lotniska.  

Kolorowe zielniki na warsztacie

Różnobarwne liście, kasztany, żołędzie, nasiona, pestki – wszystkie te dary jesieni wykorzystają najmłodsi krakowanie do stworzenia zielników i wyjątkowych prac plastycznych podczas rodzinnych warsztatów tworzenia zielników, organizowanych przez sąsiedzką inicjatywę Inspekty oraz rodzinny ogród działkowy „Wisła”. Wydarzenie odbędzie się 28 października od 11.00 do 13.00 w biurze zarządu ogrodu działkowego „Wisła” między mostem Wandy, ul. Podbipięty a Wisłą (alejka nr 15). Warsztaty są bezpłatne, ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy.

Stop przemocy wobec najmłodszych! – konferencja w magistracie

– Jesteście naszymi sprzymierzeńcami w walce o to, by przemoc w rodzinie, szczególnie wobec najmłodszych, ale także przemoc stosowana wobec osób starszych przez ich dzieci, została zmarginalizowana w naszym życiu społecznym. To trudny temat, ale nie możemy zamykać na niego oczu – powiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta, do uczestników konferencji „Dziecko doświadczające przemocy w rodzinie – diagnoza i pomoc”, która odbyła się 12 października w magistracie.

Europejski Dzień Radonu w IFJ PAN - zaproszenie na sesję popularnonaukową

7 listopada przypada 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Z okazji przypadającego wtedy Europejskiego Dnia Radonu Laboratorium Ekspertyz Radiometrycznych Instytutu Fizyki Jądrowej PAN zaprasza na sesję popularnonaukową. Odbędzie się ona w godz. od 11 do 14 w budynku głównym IFJ na ul. Radzikowskiego 152.

Międzynarodowe Biennale Architektury w Centrum Kongresowym

12 i 13 października Centrum Kongresowe ICE Kraków po raz kolejny gości uczestników jednego z najważniejszych w skali Polski, a nawet Europy, wydarzenia dla architektów i urbanistów – Międzynarodowego Biennale Architektury. Podobnie jak w 2015 roku, Kraków jest miastem-gospodarzem tego spotkania, organizowanego od 1985 roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków.

Nowa Huta 2.0 – rozwijamy pasje i poznajemy dzielnicę

Od września realizowany jest projekt edukacji kulturowej Nowa Huta 2.0, skierowany do ponad 30 uczniów klas 4-6 szkół podstawowych. Organizują go animatorzy i nauczyciele z Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, Szkoły Podstawowej nr 92 im. Bohaterów Westerplatte i Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. bł. Laury Vicuna.

Innowacyjne urządzenie ułatwi naukę niewidomym studentom AGH

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jako pierwsza uczelnia w Polsce zakupiła urządzenie generujące fale dźwiękowe, dzięki którym osoby niewidome i niedowidzące mogą poczuć trójwymiarowy kształt. Za pomocą tego narzędzia studenci i pracownicy z dysfunkcją wzroku będą mogli lepiej poznać, np. skomplikowane wykresy czy mapy.

Krakowiacy i Górale z Podhala – konkurs wiedzy o kulturze ludowej

Cenne nagrody czekają na uczestników konkursu „Kultura ludowa Krakowiaków i Górali”. Mogą w nim wziąć udział uczniowie klas IV–VII szkół podstawowych z Krakowa i powiatu ziemskiego krakowskiego. Organizatorem jest Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana.

„Widokówka z Krakowa” – konkurs plastyczny

Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie zaprasza uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do udziału w konkursie na najciekawszą widokówkę z Krakowa. Prace powinny nawiązywać do najpiękniejszych zakątków i postaci związanych z miastem (legendarnych, historycznych, współczesnych). Najlepsze i najbardziej oryginalne prace zostaną wydrukowane i pokazane na okolicznościowej wystawie.

Klub komputerowy zaprasza seniorów

Trzy tematyczne spotkania w październiku zaplanował Mistrzejowicki Komputerowy Klub Seniora, działający dzięki wsparciu Dzielnicy XV przy Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Wyszukiwanie w internecie, tablety i komórki oraz serwis Google Mapy – to zagadnienia, które zgłębiać będą seniorzy podczas dwugodzinnych otwartych spotkań w pracowni komputerowej.