Komunikat archiwalny

Literatura rządzi w Krakowie

Dwanaście lokalizacji i aż dwadzieścia dwa wydarzenia. Kalendarium LiteraTURA nie pozostawia wątpliwości: marzec w Krakowie upłynie pod znakiem literatury! Na miłośników książek czekają m.in. festiwal komiksu, spotkania z autorami, wspólne czytanie oraz wielka bezpłatna wymiana książek.

Literatura rządzi w Krakowie
Fot. Paweł Krawczyk

Książka będzie w marcu pretekstem zarówno do zażartych dyskusji, jak i do odwiedzenia wyjątkowych miejsc. Swoje podwoje otworzą między innymi: Goethe-Institut Krakau, Teatr Barakah i Muzeum Sztuki Współczesnej, a także krakowskie biblioteki i centra kultury. Niepowtarzalną okazją do poszerzenia swoich literackich zainteresowań będą także spotkania z autorką Anną Kamieńską i grafikiem Markusem Farberem.

Wybrane wydarzenia:

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Pierwsza zagraniczna wystawa w Galerii Re prezentująca prace wideo młodych artystów z Izraela: Bena Hagariego i  Nadava Bin-Nuna. Ekspozycja będzie otwarta do 12 kwietnia.

Międzynarodowe Centrum Kultury

Wystawa Galicyjski Thanatos: Cmentarze wojenne w Galicji Zachodniej z lat 1914-1918. Projekty galicyjskich nekropolii oraz ich współczesne i archiwalne fotografie. Wystawa będzie czynna do 8 marca.

Teatr BARAKAH

93. urodziny Króla Beatników. Promocja książki Johnson Joyce Jack Kerouac. Własnym głosem/Samotne zwycięstw. Impreza odbędzie się 12 marca o godzinie 20.00.

Nowohucka Biblioteka Publiczna

Wspólne czytanie fragmentów książki Matematyka ze sznurka i guzika autorstwa Kristin Dahl. Dzieci w wieku 4-7 lat i ich rodzice przekonają się, że liczenie i poznawanie geometrycznych kształtów nie jest trudne, a liczenie może dostarczyć wielu ciekawych doświadczeń i radości ze wspólnej zabawy. Wspólne czytanie odbędzie się 11 marca i rozpocznie o godzinie 16.30.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Festiwal Komiksu. Spotkania z fanami historii obrazkowych, scenarzystami, wydawcami i  recenzentami. Wydarzenie z udziałem m.in. Stephena Collinsa autora Gigantycznej brody, która była złem oraz Dominika Szczęśniaka, redaktora magazynu komiksowego Ziniol. Na Festiwal zapraszamy 14 marca w godzinach od 10.00 do 19.00 i 15 marca od 10.00 do 16.00.

Dom Kultury „Podgórze"

Spotkanie z autorkami Anną Kamieńską (2 marca o godzinie 18.00) i Barbarą Sęk (13 marca o godzinie 18.00) oraz wieczór KM Stowarzyszenia Pisarzy polskich z udziałem prof. Bogusława Żurakowskiego (27 marca o godzinie 18.00).

Goethe-Institut Krakau

Spotkanie z Sabriną Janesch, wyróżnioną nagrodą Mary Cassens dla najlepszego niemieckojęzycznego debiutu literackiego. Wydarzenie odbędzie się 2 marca o godz. 18:30.

Wystawa książek i plakatów Graphic Novels. 60 najwybitniejszych, niemieckich komiksów i powieści graficznych ostatnich lat. Ekspozycja powstała na bazie kolekcji frankfurckich Targów Książki 2014. Książki i plakaty prezentowane będą od 4 marca do 30 kwietnia w godzinach otwarcia Goethe-Institut.

Spotkanie z artystą Birgit Weyhe, wielokrotnie nagradzaną autorką komiksów, przedstawicielką nurtu estetycznego „comic brut" (17 marca godz. 18.00) oraz Markusem Farberem autorem komiksu Reprodus połączone z warsztatami dla studentów grafiki (24 marca o godz. 18.00).

Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego – ulica Powiśle 11

Wielka, bezpłatna wymiana książek – Drugie Życie Książki.  Gratka dla miłośników literatury. Wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek. Ważne: osoby, które przyniosą tomy wydane przed 1995 rokiem będą mogły wymienić je tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Natomiast osoby, które przyniosą nowe książki, czyli taki wydane po 1995 roku mogą wybierać zarówno spośród nowych jak i starych tomów. Wymiana książek rozpocznie się 29 marca o godzinie 15.00.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie: miastoliteratury.pl/program/literatura/marzec-2015/.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Zobacz także