Aktualności

Kulturalny rozkład jazdy na weekend
Komunikat archiwalny 2018-05-27

To już kolejny weekend, który będzie obfitował w festiwale i wyczekiwane przez cały rok imprezy! W niedzielę rozpocznie się Krakowski Festiwal Filmowy, a w galeriach i muzeach będzie organizowany Miesiąc Fotografii w Krakowie. Wszystkie szczegóły znajdziecie w naszym kulturalnym rozkładzie jazdy, zapraszamy!

Święto Obwarzanka na placu Szczepańskim

Święto Obwarzanka to pierwszy festiwal poświęcony produktowi, który od kilkuset lat ściśle związany jest z Krakowem. To symbol Miasta Królów Polskich, chroniony oznaczeniem geograficznym przez Unię Europejską.

58. Krakowski Festiwal Filmowy rozpoczęty

W niedzielę 27 maja rozpoczął się jeden z najważniejszych festiwali w naszym mieście – Krakowski Festiwal Filmowy. Wydarzenie otworzył film dokumentalny „Koncert na dwoje” Tomasza Drozdowicza. To pełna barwnych epizodów opowieść o wybitnym dyrygencie, pianiście i kompozytorze Jerzym Maksymiuku, a także intymny opis niezwykłej relacji, jaką tworzy ze swoją żoną Ewą. Ceremonia otwarcia Festiwalu i światowa premiera filmu z udziałem twórców i bohaterów odbyła się w kinie Kijów.Centrum. W wydarzeniu wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Spędź Dzień Krzesławic z Wyspiańskim

Klub Krzesławice Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Rada i Zarząd Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie zapraszają na „Dzień Krzesławic”. W tym roku, w ramach kontynuowanego miejskiego projektu kulturalnego „Kraków Miasto Stanisława Wyspiańskiego”, organizatorzy przybliżać będą sylwetkę artysty.

Majowa terapia z Bagatelą

Spektakle Bagateli od lat zaspokajają najrozmaitsze gusta, proponując widzom zarówno refleksję na smutno, jak i na wesoło. Nie inaczej będzie i teraz. W ostatnie majowe dni Teatr Bagatela zaprasza na „Boską terapię” i „Tramwaj zwany pożądaniem”.

Nikt nic nie wie… Franz Kafka i czeska muzyka
Komunikat archiwalny 2018-05-27

„Nikt nic nie wie, czeski film” ‒ to powiedzenie od lat funkcjonuje w potocznej polszczyźnie. Ale czy wiemy coś o współczesnej czeskiej muzyce? Czy ma ona coś wspólnego z tradycją groteski i absurdu, tak charakterystyczną dla czeskiej literatury oraz filmu?

Już po raz siódmy rodzinne świętowanie w Krakowie

W niedzielę, 27 maja, zapraszamy wszystkie rodziny do uczestnictwa w Święcie Rodziny Krakowskiej. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w parku Jordana. Na krakowian już po raz siódmy czeka mnóstwo atrakcji i dobra zabawa. Święto odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Copernicus Festival. Oto pełny program wydarzenia

W dniach 22–27 maja odbywa się piąta edycja naukowo-kulturalnego Copernicus Festival, poświęcona przypadkowi. Przypadek i pokrewne mu pojęcia – konieczność i prawdopodobieństwo – odgrywają kluczową rolę w rozmaitych dziedzinach nauki i sztuki. W trakcie festiwalu będzie okazja spotkać się m.in. z wybitnym psychologiem Danem Gilbertem, ekonomistą Robertem H. Frankiem, o roli przypadku w literaturze porozmawiać z Adamem Zagajewskim czy Olgą Tokarczuk, zastanowić się nad sztuką generowaną przez maszyny wraz z Albertem Barque-Duranem, a wieczorami posłuchać koncertów takich gwiazd, jak John Tilbury czy PabloPavo.

Sala audytoryjna ICE Kraków imienia Krzysztofa Pendereckiego!

Krzysztof Penderecki to jeden z najbardziej znanych kompozytorów w świecie, który inspiruje kolejne pokolenia muzyków. Zasłużył się dla kultury muzycznej tworząc między innymi takie dzieła jak „Tren Ofiarom Hiroszimy”, „Polskie Requiem”, cykl VIII Symfonii. Jego muzyka pojawia się między innymi w filmach „Lśnienie”, „Egzorcysta” oraz „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Z okazji 85. urodzin kompozytora prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uroczyście nada sali audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków imię Krzysztofa Pendereckiego. Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 18.30.

Czwartek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

Czwartek to podobno mały piątek, czyli prawie weekend! Warto po pracy poczuć jego przedsmak. Sprawdźcie więc nasze dzisiejsze propozycje. Z pewnością znajdziecie coś ciekawego!