Aktualności

Historia a ekologia. Wokół ekobiografii Krakowa

Towarzystwo Naukowe Doktorantów Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza do udziału w spotkaniu promującym „Ekobiografię Krakowa” – pierwszą tego typu książkę na polskim rynku wydawniczym! Wydarzenie odbędzie się 16 stycznia, o godz. 18.30, w Instytucie Historii UJ. Podczas spotkania, w którym udział wezmą autorzy oraz dyrektor Wydawnictwa Znak, będzie można porozmawiać nie tylko o przeszłości Krakowa, ale również o jej wpływie na najważniejsze aktualne ekologiczne problemy naszego miasta.

O Wisławie Szymborskiej w Krakowskim Forum Kultury

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych pamięci Wisławy Szymborskiej, zatytułowany „Portrety z pamięci”. Ma on na celu przybliżenie nie tylko samej postaci noblistki oraz jej twórczości, ale także ważnych osób z otoczenia, które miały wpływ na jej poetyckie życie. W ramach cyklu zaplanowane zostały wystawa fotografii, pokaz filmu oraz wieczór poetycki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Spotkania literackie o polskiej historii z Biblioteką Kraków

Biblioteka Kraków zaprasza w najbliższy czwartek oraz piątek na spotkania literackie dotyczące polskiej historii. Oba spotkania rozpoczynają się o godz. 18.00, w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”, ul. Szczepańska 1. Wstęp wolny.

Roland Wirtz w pracowni Stanisława Wyspiańskiego

Przy okazji 150. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego w jego dawnym studiu – Szafirowej Pracowni, gdzie powstawał cykl malarskich pejzaży „Widok z okna pracowni artysty na kopiec Kościuszki”, odbywała się jednodniowa prezentacja nowego efemerycznego projektu Rolanda Wirtza. Przestrzeń na co dzień niedostępną dla widowni we wtorek, 15 stycznia, w godz. 7.33–16.06, wypełniło światło współczesnego widoku z okna w kierunku południowo-zachodnim.

Uwaga konkurs! „Budapeszt zakochanych

Uważasz, że Budapeszt to doskonały pomysł na romantyczny weekend? Opowiedz nam dlaczego i spełnij swoje marzenia!

Bartók i Bruckner pod batutą Simona Rattle'a w Krakowie

Pierwszy raz dyrygował London Symphony Orchestra, gdy miał zaledwie 22 lata. W 2012 roku poprowadził orkiestrę podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Londynie. Był w tym czasie szefem innej wielkiej orkiestry: Berlińskich Filharmoników. Wreszcie w 2017 roku powrócił do swojej ojczyzny, aby objąć kierownictwo nad najstarszą londyńską orkiestrą symfoniczną, a już 17 stycznia brytyjski dyrygent sir Simon Rattle i jego podopieczni wystąpią po raz pierwszy w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Jazz w Akademii – koncert karnawałowy

Dla wszystkich miłośników i sympatyków jazzu Akademia Muzyczna w Krakowie przygotowała kolejny koncert z pokaźną porcją muzyki tego gatunku. W czwartek, 17 stycznia, o godz. 19:00 w sali koncertowej przy ul. św. Tomasza 43 wystąpią: Big Band Akademii Muzycznej prowadzony przez Wojciecha Groborza, kwartet jazzowy w składzie: Mateusz Wachtarczyk – trąbka, Bartłomiej Noszka – saksofon, Kamila Drabek – kontrabas, Grzegorz Pałka – perkusja oraz goście specjalni: Stanley Breckenridge i Pavel Wlosok.

Poczuj się jak kierowca Formuły 1

W piątek, 18 stycznia, o godz. 15.00 i w sobotę, 19 stycznia, o godz. 10.00 odwiedzający Muzeum Inżynierii Miejskiej będą mogli poczuć się jak kierowcy Formuły 1. A to wszystko za sprawą zajęć współorganizowanych z AGH Racing.

Poznaj Kraków Wyspiańskiego z przewodnikiem

W roku 150. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego – najwybitniejszego artysty Młodej Polski, który całe swoje życie i twórczość poświęcił rodzinnemu miastu – zapraszamy na niecodzienny spacer po Krakowie. Śladami artysty podążymy za przewodnikiem.. Na spacer „U stóp Wawelu miał ojciec pracownię...” zapraszamy w najbliższą sobotę, 19 stycznia, o godz. 10.00.

Jubileusz Zbigniewa Preisnera. Wielki koncert w Krakowie

Zbigniew Preisner – jeden z najwybitniejszych  współczesnych kompozytorów filmowych na świecie, twórca epokowych dzieł do produkcji Krzysztofa Kieślowskiego czy Agnieszki Holland – specjalnym koncertem będzie świętował swój jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Zaproszenie do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu przyjęli wspaniali muzycy z kraju i zagranicy, m.in. Lisa Gerrard, Teresa Salgueiro, Edyta Krzemień, Sinfonia Varsovia i Cracow Singers. Na scenie pojawią się także aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a gościem specjalnym będzie Jerzy Trela. Koncert odbędzie się 5 października w TAURON Arenie Kraków. Bilety do sprzedaży trafią w środę, 16 stycznia.