Komunikat archiwalny

Majówka w Krakowie

Kładka O. Bernatka w barwach narodowych, patriotyczna iluminacja TAURON Areny Kraków, mnóstwo atrakcji na Błoniach, Rynku Głównym i Małym Rynku - tak wyglądało w Krakowie wielkie świętowanie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Majówka w Krakowie
Fot. P. Krawczyk/krakow.pl

O godzinie 9:30 na ul. Gołębiej 9 przedstawiciele władz, organizacji oraz mieszkańców Krakowa i Małopolski złożyli kwiaty pod pomnikiem Hugona Kołłątaja. O godzinie 10:00 w Katedrze Wawelskiej odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem przedstawicieli władz regionu i Krakowa, środowisk kombatanckich i służb mundurowych. Od 11:00 do 18:00  najmłodsi i trochę starsi mogli wziąć udział w grach i zabawach na krakowskich Błoniach. W programie zaplanowano: rywalizację sportową, pokazy sztuk walki i wiele innych atrakcji. W tym samym czasie także na Błoniach można było podziwiać pokazy sprzętu wojskowego i ratowniczego policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, straży miejskiej i wojska. Można było wziąć udział w nauce pierwszej pomocy i prawidłowego zachowania na drodze.

Z kolei na Rynku Głównym o godzinie 15:30 obok Wieży Ratuszowej Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza oraz Orkiestra Wojskowa w Krakowie zaprezentowały musztrę paradną. O godzinie 16:00 można było obejrzeć najpiękniejsze polskie tańce narodowe i ludowe w wykonaniu dziecięcych i młodzieżowych zespołów folklorystycznych.

Na Małym Rynku odbyła się 56. Lekcji Śpiewania pod nazwą „Majowa jutrzenka". Tematem lekcji z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności były, jak zwykle, pieśni tematycznie związane ze Świętem Konstytucji 3 Maja i nie tylko. Kancelaria Prezydenta przygotowała 3500 śpiewników. Lekcja Śpiewania rozpoczęła się o godzinie 17:00

3 maja po Krakowie krążył Tramwaj Patriotyczny. Jak co roku, zabrzmiały w nim, w wykonaniu młodych ludzi, uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krakowa i Małopolski polskie pieśni patriotyczne. Pięć zespołów, prawie stu wykonawców, 18 raz... W tramwaju jak zawsze można było otrzymać okolicznościowe materiały (śpiewniki, płyty CD, biało-czerwone chorągiewki, plakietki i ulotki).

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także