Sport i Zdrowie rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Przywieźli worek medali

12-osobowa reprezentacja Krakowa przywiozła 3 medale – w tym jeden złoty i 2 brązowe z VII Międzynarodowych Zimowych Igrzysk Dzieci Innsbruck 2016. Reprezentanci Krakowa startowali w łyżwiarstwie figurowym, narciarstwie freestylowym, narciarstwie alpejskim oraz snowboardzie. Wśród licznej konkurencji Polacy zajmowali wysokie lokaty. Miejsca na podium – w tym to najważniejsze – zajęli snowboardziści – na co dzień zawodnicy Klubu Sportowego Ski Test Kraków.

International Children’s Gammes Innsbruck 2016 (ICG 2016) odbyły się w dniach 11-16 stycznia na olimpijskich obiektach austriackiego Innsbrucka i okolic. W Igrzyskach udział wzięło niemal 800 zawodników z całego świata w wieku 12-15 lat. 54 delegacje z 22 krajów, w tym z Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Kazachstanu, Słowenii, Hiszpanii, Grecji, Polski rywalizowały w 31 konkurencjach 8 dyscyplin zimowych.

Już pierwszego dnia rozgrywek Paulina Kasprzyk zdobyła złoty medal, osiągając najlepszy wynik wśród dziewcząt w konkurencji Snowboard Cross, a jej klubowy kolega Andrzej Smereczyński w tej samej konkurencji stanął na trzecim miejscu podium (Julia Kopreska zajęła 7. miejsce, Klemens Gąsienica Byrcyn 9). Kolejnego dnia zawodów Julia Koperska zdobyła brązowy medal w Snowboard Slopstyle, Paulina Kasprzyk otarła się o podium, zajmując 4. miejsce. Chłopcy w tej konkurencji zajęli miejsca 7. (Klemens Gąsienica Byrcyn) i 8. (Andrzej Smereczyński).

W tym samym czasie reprezentacja Krakowa w narciarstwie alpejskim walczyła z ogromną konkurencją na stoku w Axamer Lizum o medale w slalomie gigancie i slalomie równoległym. Na stracie konkurencji slalom gigant stanęło 75 dziewcząt i 88 chłopców. Ze względu na pogarszające się warunki atmosferyczne, ku rozczarowaniu naszych zawodników, odwołano drugą serię przejazdów. Mimo to Polki znalazły się w najlepszej dwudziestce ( 15. miejsce Weronika Sobaś – Ikatur Ski Club, 17. miejsce ex aequo Gabriela Hopek - Klub Narciarski Siepraw Ski oraz Maja Zakrzewska – Ikatur Ski Klub), chłopcy zaś znaleźli się w najlepszej trzydziestce ( 23. miejsce Mateusz Bucki – Klub Narciarski Siepraw Ski, 25. miejsce Wojciech Dulczewski – Sport Szok, 26. miejsce Jan Bolek – Klub Narciarski Siepraw Ski). Slalom równoległy drużyn był rozgrywany w niecodziennej odsłonie wzbudzającej wiele pozytywnych emocji. Czteroosobowe zespoły tworzyli losowo wybrani zawodnicy i minimum jedna zawodniczka każdy reprezentujący inny kraj. Spośród 40 drużyn do kolejnego etapu kwalifikowało się 16. Pośród szczęśliwej szesnastki znalazły się drużyny Gabrieli Hopek (startującej razem z Włochem Maximilian Zöschg, Holenderką Nina Schippers oraz Australijczykiem Daniel Jonem), Mateusza Buckiego ( oraz Greka Evanthia – Aiklaterini Troupkou, Słoweńca Nik Šustar) a także Wojciecha Dulczewskiego (startującego razem z Greczynką Marią Eleni Asimakopoulou, Niemką Kiarą Kulig i Hiszpanem Jordi Beascoechea Estragues).

Drużyna Wojciecha Dulczewskiego we wspaniałych okolicznościach i atmosferze międzynarodowej integracji przegrała zaciętą rywalizację o miejsce na podium i ostatecznie zajęła IV miejsce. Polskie barwy pojawiły się także na olimpijskim lodowisku obiektu Olympiawold Innsbruck, gdzie w łyżwiarstwie figurowym startowała Matylda Guz (klub Łyżwiarstwa Figurowego Lajkonik), która po dwóch dniach rywalizacji zajęła 25. miejsce. Simon Loley  (Klub Sportowy Ski Test Kraków) reprezentujący Kraków we Freestyle Skiing – Slopestyle uplasował się ostatecznie na 15 pozycji.

Innsbruck w 40. rocznicę Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1976 r. ponownie stał się gospodarzem wydarzenia pod banderą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Tym razem nastoletni zawodnicy zgodnie z ideami olimpijskimi stanęli do boju o najważniejsze trofea. Po raz pierwszy
w historii Międzynarodowych Igrzysk Dzieci tak wiele reprezentacji rywalizowało w tylu konkurencjach. International Children’s Game jest wydarzeniem cyklicznym uznanym i wspieranym przez MKOL, organizowanym w duchu olimpijskim dla sportowców całego świata. Jest to wydarzenie, podczas którego młodzi zawodnicy mogą nie tylko zmierzyć swoje siły ze światową konkurencją, ale w atmosferze przyjaźni i szacunku, spędzić niezapomniany czas.