Komunikat archiwalny

Przedszkole przy ul. Dekerta znowu działa [WIDEO]

W poniedziałek, 1 lutego odbyło się uroczyste otwarcie przedszkola „Promyczek” mieszczącego się przy ul. Dekerta 18 w Krakowie. Placówka, która spłonęła w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 2014 roku została odbudowana w czasie półtora roku, będzie większa niż poprzednia – pomieści aż 100 dzieci (cztery oddziały). W uroczystym otwarciu Przedszkola nr 91 wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. 

Przedszkole przy ul. Dekerta znowu działa [WIDEO]
Fot. telewizja.krakow.pl

- To pierwszy dzień funkcjonowania przedszkola nr 91 po pożarze. Przedszkole ucierpiało wówczas w tak dużym stopniu, że jego odbudowa nie miała sensu. Dlatego w miejsce dawnego parterowego budynku pamiętającego czasy monarchii austrowęgierskiej wybudowano od podstaw nową siedzibę. Dziś przedszkole reaktywuje swoją działalność na Dekerta z dwoma oddziałami. Ale – zgodnie z założeniem jest tu miejsce dla 4 oddziałów, z ewentualną możliwością utworzenia piątego – powiedział Prezydent Jacek Majchrowski podczas uroczystej przedszkolnej akademii.

Nowe przedszkole nr 91 powstało niemal dokładnie w miejscu zniszczonego pożarem budynku, będzie jednak prawie dwukrotnie większe –powierzchnia wzrosła z niecałych 600 m² do ponad 1100 m². W nowym budynku swoje miejsce znajdą cztery oddziały (łącznie 100 miejsc), czyli o jeden oddział więcej niż w poprzednim. Przedszkole wyposażone jest także w salę do zajęć ruchowych, którą – w razie potrzeby – można zaadaptować na miejsce dla piątego oddziału. Maluchom będzie też służyć nowa szatnia (z możliwością wykorzystania jako aula na przedszkolne uroczystości), pokój dla logopedy, jadalnia z pionem żywieniowym a także pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i socjalne. Wszystkie sale mają zaplecze sanitarne, a wodę użytkową będą ogrzewać panele solarne.

W 2016 roku dokończone zostanie jeszcze ogrodzenie wokół budynku i parking. Powstanie także plac zabaw dla dzieci. Na ten cel zarezerwowano w 2016 roku 150 tys zł. 
Łączny koszt odbudowy przedszkola poniesiony w latach 2014 – 2015 wyniósł prawie 5,5 mln zł.

Od 1 lutego dzieci, które uczyły się w zastępczym budynku przy ul. Goszczyńskiego powrócą do swojego przedszkola. Rekrutacja do przedszkola nr 91, tak jak do wszystkich krakowskich przedszkoli - rozpocznie się 1 marca.
 

Loading the player...

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący:
Zobacz także