Komunikat archiwalny

Wolny Kraków w walce o wolność i jedność narodu

W poniedziałek (22 lutego) w Pałacu Krzysztofory odbędzie się panel naukowy w ramach projektu „Wolny Kraków w walce o wolność i jedność całego narodu. Z pamięcią o 170. Rocznicy wybuchu powstania krakowskiego”. Organizatorami projektu są: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. Natomiast 23 lutego uczniowie VI LO zapraszają na debaty uczniów szkół gimnazjalnych.

Wolny Kraków w walce o wolność i jedność narodu
Fot. Biblioteka Jagiellońska / MHK

Celem projektu jest przypomnienie i rozszerzenie wiedzy z zakresu Wolnego Miasta Kraków, a szczególnie podjęcie dyskusji o wybuchu powstania krakowskiego w 1846 roku.

Pierwszego dnia projektu organizatorzy zaplanowali panel dyskusyjny z udziałem prof. dra hab. A. Chwalby, prof. ara hab. T. Gąsowskiego i prof. dra hab. K. Daszyka. Debata poszerzy wiedzę uczniów oraz będzie lekcją kultury dyskusji – będą mogli zaobserwować, jak pomimo odmiennych poglądów toczyć debaty i rozmawiać na kontrowersyjne tematy.

Drugiego dnia uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego otworzą  swe podwoje dla młodszych kolegów. Uczniowie gimnazjów biorący udział  w projekcie będą dokonywać oceny wydarzeń z roku 1946. Moderatorami będą gospodarze wydarzenia – licealiści. Rolą publiczności będzie wydanie werdyktu – która ze stron była bardziej przekonująca.

Projekt „Wolny Kraków w walce o wolność i jedność całego narodu. Z pamięcią o 170. Rocznicy wybuchu powstania krakowskiego” skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych.

Wśród gości panelu dyskusyjnego znaleźli się: Katarzyna Król, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Edukacji i Sportu oraz Małopolski Wicekurator Oświaty Grzegorz Baran oraz Dyrektor MHK Michał Niezabitowski.

W drugim dniu debatować będą uczniowie Gimnazjum nr 4 w Krakowie, Gimnazjum nr 7, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 16, Zespołu Szkół Mechanicznych w Krakowie oraz uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący:
Zobacz także