Komunikat archiwalny

Tradycyjne święcenie pokarmów przed Bazyliką Mariacką [FOTO]

W Wielką Sobotę, 26 marca o godzinie 13:00 przed Bazyliką Mariacką ks. kard. Stanisław Dziwisz poświęcił wielkanocne pokarmy. Po uroczystości Zastępca Prezydenta Krakowa Katarzyna Król oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider złożyli życzenia krakowianom i turystom wypoczywającym w Krakowie w czasie świąt.

Tradycyjne święcenie pokarmów przed Bazyliką Mariacką [FOTO]
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Wśród zaproszonych gości na tegoroczne uroczyste święcenie pokarmów znaleźli się: ojciec Leon Knabit, znany i lubiany mnich z tynieckiego Opactwa Benedyktynów oraz Mariusz Wollny, autor średniowiecznych powieści, których akcja toczy się w Krakowie. W uroczystym święceniu pokarmów udział brali także radni, parlamentarzyści i znani krakowscy aktorzy.

Fundatorem wielkanocnego stołu była restaurator Jacek Łodziński. Dary ze stołu odebrali Bracia Albertyni dla podopiecznych kuchni Brata Alberta. Po uroczystości goście podzielili się z mieszkańcami Krakowa poświęconymi jajkami i kukiełkami oraz złożyli sobie życzenia.

Także w Wielką Sobotę, po drugiej stronie Rynku Głównego, na terenie Targów Wielkanocnych, odbył się pokaz wielkanocnych stołów regionalnych. Można było kupić m.in.: tradycyjny żurek, zupę chrzanową, wielkanocne jaja serwowane na różne sposoby i smakowite wędliny domowej produkcji. Nie zabrakło również ciast wielkanocnych takich jak mazurki czy piaskowe baby, a także wszystkiego, co niezbędne do przygotowania wielkanocnych wypieków i potraw.

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także