Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Akademia Sztuk Pięknych szykuje się do jubileuszu 200–lecia

W 2018 roku krakowska ASP będzie obchodzić jubileusz 200-lecia. Uczelnia rozpoczęła już przygotowania do tego ważnego wydarzenia. W programie znajdą się m. in. wystawa „Inspiracje architekturą”, koncerty i uroczyste posiedzenie Senatu ASP.

Uroczystości jubileuszowe zapowiadają się niezwykle ciekawie. Wśród planów Rektora ASP prof. Stanisława Tabisza i specjalnie powołanego Zespołu znaleźć można liczne wystawy, np. wystawa historyczna wybitnych artystów związanych z ASP, Międzynarodowe Biennale Architektury czy „Inspiracje architekturą” – wystawę towarzysząca 11 Kongresowi CTV Kraków 2016. Wystawa towarzyszyła będzie Światowym Dniom Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w dniach 25-31 lipca 2016. Ideą wystawy jest prezentacja artystów, pedagogów ASP w Krakowie - będzie można ją oglądać w Budynku ASP przy Placu Matejki 13 w dniach 8.07 – 3.08. Tematyka ekspozycji to motyw miasta – prezentowane będą dzieła, których powstanie zainspirowane zostało przez szeroko rozumianą architekturę miejską. Wśród planowanych jubileuszowych wydarzeń znalazły się także uroczyste posiedzenie Senatu ASP, podczas którego wręczone zostaną odznaczenia jubileuszowe, wydana zostanie monografia ASP oraz inne okolicznościowe wydawnictwa, odbędą się koncerty, pokazy, prezentacje a także imprezy sportowe.

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie to najstarsza polska uczelnia w Polsce. Została utworzona na mocy statutu Uniwersytetu Jagiellońskiego z października 1818 roku. Pierwotnie funkcjonowała jako instytut zwany Akademią Sztuk Pięknych w ramach Oddziału Literatury Wydziału Filozoficznego UJ. W 1826 roku ASP została wyłączona spod zwierzchnictwa dziekana Oddziału Literatury i podporządkowana bezpośrednio rektorowi UJ. Wkrótce na czele Akademii stanęli pierwsi dyrektorzy wybrani z grona profesorów ASP: najpierw Józef Peszka, a następnie Józef Brodowski – autor projektu utworzenia Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który stał się podstawą założenia uczelni. W 1833 roku Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie została odłączona od Uniwersytetu Jagiellońskiego i utraciła swój akademicki charakter. Jako Szkoła Rysunku i Malarstwa została włączona do Instytutu Technicznego, gdzie funkcjonowała przez kolejne czterdzieści lat. Najważniejszymi profesorami w tym okresie byli dwaj artyści malarze, Wojciech Korneli Stattler i Władysław Łuszczkiewicz. Poza nimi warto pamiętać o takich artystach malarzach i pedagogach, jak: Jan Nepomucen Głowacki, Jan Nepomucen Bizański, Aleksander Płonczyński, Leon Dembowski czy Józef Dębski - pierwszy profesor grafiki byłej i przyszłej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie rozwija się nadal pod względem struktury, kadry, kierunków i metod kształcenia. Pozostaje ona wierna własnej wspaniałej tradycji, a zarazem jest otwarta na wyzwania i potrzeby współczesności. Obecnie kształcenie w Akademii odbywa się na siedmiu wydziałach: Wydziale Malarstwa, Wydziale Rzeźby, Wydziale Grafiki, Wydziale Architektury Wnętrz, Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Wydziale Form Przemysłowych oraz Wydziale Intermediów.

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-05-18
Data aktualizacji: 2016-05-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź