Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znamy zwycięzców Budżetu Obywatelskiego 2016

1 lipca zakończyło się głosowanie na zadania zgłoszone w ramach III edycji Budżetu Obywatelskiego Krakowa. Zagłosowało prawie 45 tysięcy krakowian, przy czym z tej liczby ważne głosy oddało prawie 40 tysięcy osób. W tym roku głosowanie odbywało się wyłącznie drogą elektroniczną. Spośród 401 projektów wyłoniono 83 propozycje, które zostaną zrealizowane w 2017 r., z czego 10 to projekty o charakterze ogólnomiejskim, a 73 to projekty o charakterze dzielnicowym.

W marcu mieszkańcy Krakowa złożyli propozycje zadań. Głównym celem było utrzymanie wysokiej liczby składanych wniosków: złożono 215 wniosków na projekty ogólnomiejskie oraz 396 wniosków na projekty dzielnicowe – w sumie 611 wniosków. Między 18 czerwca a 1 lipca br. krakowianie głosowali na 401 projektów: 122 projekty o charakterze ogólnomiejskim oraz 279 projektów o charakterze dzielnicowym.

W tym terminie w ponad 150 punktach w całym mieście zostały umieszczone komputery z dostępem do internetu umożliwiające mieszkańcom głosowanie. Do każdego z punktów dostarczono plakaty i ulotki. W wyniku głosowania mieszkanki i mieszkańcy wybrali: 10 projektów o charakterze ogólnomiejskim i 73 projekty o charakterze dzielnicowym, które zostaną zrealizowane w 2017 r.

W głosowaniu wzięło udział prawie 45 tysięcy mieszkanek i mieszkańców Krakowa. Frekwencja podczas głosowania w III edycji Budżetu Obywatelskiego wyniosła 7% uprawnionych do głosowania. Do końca lipca br. rady dzielnic będą podejmowały uchwały, przekazując do realizacji projekty o charakterze dzielnicowym. Projekty o charakterze ogólnomiejskim wybrane w trakcie głosowania będą wskazane do realizacji stosownym zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa.

Głosowanie 2016 w liczbach:

Aktywne profile założyło i głosowało: 44 895 mieszkanek i mieszkańców

Liczba osób, które oddały ważne głosy: 39 800

Liczba osób, które oddały nieważne głosy:  5 095

Frekwencja: 7%

Najbardziej aktywni byli mieszkańcy Dębnik, Nowej Huty, Krowodrzy, Prądnika Białego, Podgórza i Czyżyn. Najniższą frekwencję odnotowano w Łagiewnikach-Borku Fałęckim i w Swoszowicach. Najwięcej krakowian oddało głosy w drugim tygodniu głosowania (od 26 czerwca do 1 lipca).

Projekty, które wygrały w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, będą realizowane w 2017 r. Jest to zgodne z nową zasadą, według której rok głosowania jest rokiem planowania budżetu, a kolejny rok – rokiem realizacji projektów.

W tym roku więcej środków przeznaczono na promocję idei budżetu obywatelskiego. – Byliśmy w ponad 150 miejscach rozsianych po całym mieście, m.in. w szkołach czy punktach głosowania stworzonych w galeriach handlowych. Nie zabrakło nas też na miejskich piknikach. Wszystko po to, żeby zachęcić mieszkańców do aktywnego udziału w głosowaniu – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

Mimo to frekwencja okazała się niższa, niż się spodziewano. – Tegoroczna frekwencja nie jest satysfakcjonująca – przyznaje Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. – Jak widać mocna kampania promocyjna niewiele zmieniła. W tym roku nie było głosowania papierowego, tylko elektroniczne. Widać, że zabrakło tych kilku tysięcy głosów papierowych, prawdopodobnie frekwencja byłaby nieco większa. Jest pytanie, czy nie następuje nasycenie budżetem obywatelskim. Trzeba poczekać na ewaluację poszczególnych etapów i ich skuteczności. Niewątpliwie termin głosowania był trochę nieszczęśliwy ze względu na koniec roku szkolnego i mistrzostwa Europy w piłce nożnej, może to wyłączyło część osób, które mogłyby głosować – mówi Przewodniczący Rady. – Poczekamy na ewaluację, która będzie w jesieni, Rada Budżetu Obywatelskiego też przyjrzy się tegorocznej edycji – podsumowuje.

Na co w tym roku stawiali krakowianie? – Tendencja zeszłoroczna została utrzymana. Mamy coraz więcej projektów dotyczących zieleni miejskiej i sposobów spędzania wolnego czasu. Te projekty są coraz bardziej popularne – komentuje wyniki głosowania Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Społecznych UMK. Na dziesięć zwycięskich projektów ogólnomiejskich aż sześć dotyczy terenów zielonych i rekreacji, jak np. budowa nowego parku obok gęstej zabudowy mieszkaniowej powstającej wokół pasa startowego na Czyżynach, utworzenie w parku Jordana pierwszego w Krakowie wodnego placu zabaw z drewnianym tarasem nad wodą oraz miejscem do piknikowania czy projekt połączenia bezkolizyjną trasą rowerową parków Starego Miasta, Krowodrzy, Białego Prądnika, Zwierzyńca.

Lista projektów ogólnomiejskich [pdf] i dzielnicowych [pdf], które będą realizowane w 2017 r.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-07-05
Data aktualizacji: 2016-07-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź