Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jubileuszowa sobota w krakowskich szkołach

Dwa krakowskie licea ogólnokształcące obchodziły w sobotę 22 października jubileusze działalności – świętowała społeczność szkolna i przyjaciele XXIII Liceum Ogólnokształcącego na Prądniku Czerwonym oraz XVI Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Hucie.

XXIII Liceum Ogólnokształcące wybrało na swojego patrona pierwszego Polaka, który przeleciał Atlantyk – płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego (szkoła położona jest zresztą przy ul. Seniorów Lotnictwa 5, w pobliżu Parku Lotników Polskich i Muzeum Lotnictwa Polskiego). W tym roku liceum obchodzi 25-lecie działalności – uroczysta gala odbyła się na sali gimnastycznej. W szkole uczy się obecnie 108 uczniów w 6 oddziałach (po dwa na każdym poziomie). XXIII LO wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9 razem z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 11. W całym Zespole jest obecnie 247 uczniów. Wszystkie klasy są integracyjne – uczy się w nich 3–5 uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego (autyzm, asperger, niepełnosprawność ruchowa, niedosłuch, niepełnosprawność intelektualna w stopniu  lekkim). Pierwszą klasę integracyjną utworzono tu w roku szkolnym 1995/1996 – dla uczniów niedosłyszących. Po kilkunastu latach funkcjonowania takich oddziałów szkoła może być dumna ze sporej liczby absolwentów z ubytkiem słuchu, którzy z powodzeniem zdali maturę, a nawet dostali się na krakowskie wyższe uczelnie.

W XVI Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego obchodzono 45-lecie placówki – odbyło się ślubowanie klas I, przedstawienie przybliżające postać patrona szkoły oraz jej historię, a także pokaz musztry wojskowej i samoobrony. Nowohucka „Szesnastka” może się pochwalić wieloma inicjatywami. Od 2008 r. regularnie gości młodzież z Izraela, realizując projekt „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”. Jest także szkołą partnerską Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dzięki czemu klasy humanistyczne i pedagogiczne zyskały opiekę pracowników naukowych uczelni, a studenci – miejsce praktyk zawodowych. Liceum kładzie duży nacisk na edukację antydyskryminacyjną. Niedawno powstała też klasa z edukacją kulturową i nauką języka chińskiego (we współpracy z Katedrą Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ oraz Instytutem Konfucjusza).

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-10-24
Data aktualizacji: 2016-10-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź