Komunikat archiwalny

„Drążenie Miasta. Ruch”, czyli święto Rynku Podziemnego

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na święto Rynku Podziemnego, czyli cykl wykładów, warsztaty i zajęcia dla rodzin, które przybliżą Kraków wieków średnich. Kolejne spotkanie już 24 stycznia.

„Drążenie Miasta. Ruch”, czyli święto Rynku Podziemnego
Fot. MHK / materiały prasowe

Podczas wtorkowych spotkań eksperci – historycy opowiedzą o pielgrzymowaniu w średniowieczu, o dalekich wyprawach kupieckich, a także wojnach i krucjatach. Wykładowi o krakowskich zabawach będzie towarzyszył pokaz średniowiecznych tańców. Z kolei w ostatni piątek stycznia rekonstruktorzy z Kompanii Gryfitów zaprezentują zasady fechtunku i pokaz rycerskiego uzbrojenia. Dzień później, w sobotę, będzie można odbyć wędrówkę po miejscach kultu w średniowiecznym Krakowie. Zaś wszystkie dzieci w wieku od 10 do 12 lat, które marzą o tym, aby się wybrać w podróż życia zapraszamy 29 stycznia do uczestnictwa w grze rodzinnej.

Szczegółowy program:

Wykłady wtorkowe, Podziemia Rynku, godzina 16.15

 • 24 stycznia – „Wojny, krucjaty i turnieje”, dr Jacek Zinkiewicz (MHK)
 • 31 stycznia – „Mobilność kupców europejskich w średniowieczu na przykładzie Krakowa”, dr hab. Grzegorz Myśliwski (UW)

Warsztaty, Podziemia Rynku, godzina 18.00–19.30

 • 27 stycznia (piątek) – „I ty zostaniesz rycerzem!”, prowadzenie: Kompania Gryfitów
  Jakie wyposażenie posiadał rycerz w średniowieczu? Jakimi technikami walki posługiwał się w czasie turnieju, a jakimi w czasie starcia z nieprzyjacielską armią? Na te i inne pytania odpowiedzą rekonstruktorzy z Kompanii Gryfitów w czasie pokazu uzbrojenia oraz zasad fechtunku. Rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających

Spacer

 • 28 stycznia (sobota), godz. 12.00 – „Wędrówka po miejscach kultu w średniowiecznym Krakowie”, Piotr Kapusta (MHK), zbiórka przy Centrum Obsługi Zwiedzających

Zajęcia dla rodzin, Podziemia Rynku, godzina 11.00

 • 29 stycznia (niedziela) – „O dalekich i bliskich podróżach mieszczan krakowskich”, Alicja Zaskórska, Justyna Kutrzeba (MHK)
  Rycerz, kupiec i pielgrzym wybierają się w podróż życia. Przed każdym z nich długa droga przez obce kraje. Czy uda im się osiągnąć cel? Z jakimi wyzwaniami przyjdzie im się zmierzyć w czasie wędrówki? Przyjdźcie i przekonajcie się sami! Zapraszamy do gry. Zajęcia dla dzieci w wieku 10–12 lat.
  Rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 1 (Sukiennice), tel. 12 426 50 60, info@mhk.pl.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także