Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Alarm smogowy odwołany

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego podjął decyzję o odwołaniu III stopnia zagrożenia zanieczyszczenia powietrza dla Miasta Krakowa. Na wszystkich stacjach pomiarowych WIOŚ stężenia średniodobowe PM10 nie przekroczyły 200 mikrogramów na metr sześcienny. Na podstawie warunków określonych w planie działań krótkoterminowych będącym częścią Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego automatycznie wprowadzony zostaje I stopień zanieczyszczenia powietrza dla Miasta Krakowa.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Przypominamy, że odwołanie alarmu nie ma wpływu na działania krótkoterminowe Miasta, głównie informacyjne, ale też kontrole straży miejskiej i wprowadzanie darmowej komunikacji dla kierowców samochodów osobowych w przypadkach określonych uchwałą RMK.

Darmowa komunikacja w dniach smogowych dla osób posiadających dowód rejestracyjny samochodów osobowych jest wprowadzana, gdy średnia danych ze wszystkich ośmiu stacji pomiaru jakości powietrza, rozmieszczonych w Krakowie, z godzin 0:00-16:00 lub 12:00-22:00 przekroczy 150 mikrogramów na metr sześcienny. Komunikaty są przekazywane do mediów, kolejno: ok. 17:15 – w przypadku pierwszej średniej i ok. 23:15 – w przypadku drugiej.

Niezależnie od decyzji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasto podejmuje działania mające na celu na poprawę jakości powietrza, poprzez intensywną wymianę pieców na ekologiczne formy ogrzewania, wymianę taboru komunikacji miejskiej na nowoczesny, spełniający najwyższe normy środowiskowe, czy ograniczanie ruchu drogowego w centrum miasta.

Dane o aktualnych stężeniach pyłów PM10 i PM2,5 można na bieżąco sprawdzać na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie: (http://monitoring.krakow.pios.gov.pl/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/pm10/stacje/46-1747-1752-148-1723-57/dzienny/02.02.2017).

Informacje o stanie powietrza można na bieżąco sprawdzać na aplikacji Powietrze Kraków, którą można pobrać na smartfony. Aplikacja ma trzy podstawowe funkcje. Pokazuje aktualny stan powietrza (średnią dla miasta) z możliwością wyboru konkretnej stacji pomiarowej. Informacje liczbowe są ilustrowane ikonkami, które rekomendują dany rodzaj ruchu.

Opis procedur ochronnych dla poszczególnych grup mieszkańców wraz z rekomendacjami został zamieszczony w BIP Gminy Miejskiej Kraków: www.bip.krakow.pl/zalaczniki/dokumenty/n/148077/karta.

Jak podaje Zakład Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMiGW, 2 lutego istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia dopuszczalnego poziomu średniego dobowego stężenia pyłów PM10 (50µg/m3) na znacznym obszarze miasta.

Przypominamy, że osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

smog_mini_9.png

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-02-02
Data aktualizacji: 2017-02-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź