Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Telemedycyna szansą dla seniorów - konferencja

W poniedziałek, 27 lutego, w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Comarch odbyła się konferencja „Cyfryzacja usług medycznych a wykluczenie cyfrowe”, poświęcona wykorzystaniu urządzeń do zdalnego monitoringu w opiece nad seniorami. Jest to kontynuacja projektu, który Urząd Miasta Krakowa uruchomił wspólnie z firmą Comarch w zeszłym roku. Współpraca Miasta z biznesem ma na celu zachęcenie seniorów do korzystania z nowoczesnych usług medycznych, takich jak teleopieka i telemedycyna oraz monitorowanie stanu zdrowia pacjenta poza placówką medyczną – w domu, pracy czy podczas codziennej aktywności.

Konferencja to wynik współpracy między Comarch Healthcare a Urzędem Miasta Krakowa w zakresie aktywizacji seniorów. W sierpniu 2016 r. Comarch Healthcare zaprosił do testów swoich produktów grupę seniorów, którzy na co dzień współpracują z Anna Okońską-Walkowicz, doradcą prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej. Zgłosiło około 20 osób, z których kilka miało możliwość zapoznania się z właściwościami kamizelki NoMED-AF i Bransoletką Życia. Spostrzeżenia testerów-seniorów będą brane pod uwagę przez projektantów Comarch Healthcare przy optymalizacji poszczególnych produktów.

– W centrach aktywizacji seniorów skupione są osoby, które bardzo żywo interesują się nowinkami technologicznymi, chcą nauczyć się obsługi nowoczesnych aparatów medycznych. Kiedy dowiedziałam się, że Comarch Healthcare chciałby testować swoje urządzenia, takie jak Bransoletka Życia albo kamizelka NoMED-AF (do szybkiego wykrycia niemego migotania przedsionków), i poszukuje do współpracy seniorów, wspólny projekt wydał mi się rzeczą oczywistą. Takie rozwiązania medyczne to przyszłość opieki nad seniorami – mówi Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Tematem konferencji była zdalna opieka medyczna oraz wykorzystanie nowoczesnych urządzeń informatycznych przez seniorów.  Uczestnicy wydarzenia – lekarze seniorzy skupieni w Izbach Lekarskich – dowiedzieli się, jak wygląda monitorowanie pacjenta na odległość dzięki Platformie Comarch e-Care i urządzeniom do zdalnego monitoringu. Poznali rozwiązanie, za pomocą którego kobiety w ciąży mogą wykonać badanie KTG (kardiotokograficzne) w domu, co dotychczas było możliwe wyłącznie w placówce medycznej. Następnie zaplanowano wizytę w Centrum Zdalnej Opieki Medycznej, które znajduje się w przychodni iMed24, gdzie ratownicy medyczni i lekarze obserwowali i analizowali parametry życiowe pacjentów podłączonych pod zdalne urządzenia.

Rozwiązanie NoMED-AF to kamizelka do badania EKG. Ze względu na to, że jest lekka i dopasowana do ciała, pacjent może ją nosić przez 30 dni bez poczucia dyskomfortu. Kamizelka pozwala wykryć nieme migotanie przedsionków, które jest jednym z najczęstszych rodzajów zaburzeń rytmu serca i aż 5-krotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu. Szczególnie osoby starsze są narażone na to zaburzenie. Innym rozwiązaniem Comarch Healthcare dla seniorów jest Bransoletka Życia – element większego systemu opieki senioralnej. Bransoletka Życia jest wodoodporną opaską na rękę. Jej bateria wytrzymuje 2 lata. Wyposażona jest w alarmowy przycisk, który pozwala pacjentowi w razie potrzeby połączyć się z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej i wezwać pomoc. Czujnik umieszczony w Bransoletce Życia od Comarch Healthcare wykrywa utratę przytomności lub upadek i automatycznie alarmuje Centrum Zdalnej Opieki Medycznej.

Rozwiązania Comarch Healthcare z zakresu opieki nad seniorami przede wszystkim zwiększają samodzielność i poczucie bezpieczeństwa pacjenta. Są także dodatkowym wsparciem dla opiekunów osób starszych – podkreśla Barbara Waszkiewicz, dyrektor sprzedaży Comarch SA.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-02-27
Data aktualizacji: 2017-02-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź