Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Straż miejska podsumowała rok

Więcej zgłoszeń, większa liczba mandatów i interwencji. O ponad 12 proc. (w stosunku do roku 2015) zwiększyła się liczba zgłaszanych przez mieszkańców spraw. O tym dlaczego tak się dzieje oraz innych działaniach Straży Miejskiej dyskutowano podczas posiedzenia Komisji Praworządności w siedzibie straży przy ul. Na Kozłówce 25.

Fot. krakow.pl

Raport Straży Miejskiej wykazał, że w 2016 roku funkcjonariusze interweniowali ok. 136 tys. razy. Statystyka ta dotyczy tylko interwencji komunikacyjnych. Zwiększenie działań Straży w tej dziedzinie jest spowodowana przede wszystkim wzrostem liczby samochodów oraz powiększeniem strefy płatnego parkowania. Niemały wpływ ma także ciągła rozbudowa i znikoma ilość miejsc do parkowania.

Radnych oprócz kwestii komunikacyjnych interesowały przede wszystkim sprawy ekologii i wykrywalności jakości spalanych paliw.

- W 90 proc. kontroli stwierdza się użycie dozwolonych paliw tj. węgla lub drewna, tam gdzie wykryjemy śmieci, czy inne nieekologiczne paliwa, to nakładane są kary lub upomnienia – mówił Radosław Gądek, zastępca komendanta krakowskiej straży miejskiej ds. prewencji.

Radny Wojciech Krzysztonek pytał, czy kary finansowe nie są zbyt niskie. – Według pokazanych przez państwa statystyk średnio osoba, która popełnia przestępstwo ekologiczne płaci mandat w wysokości ok. 100 zł. Wydaje mi się, że to zbyt mała kara – stwierdził Krzysztonek. Wiele z osób, które palą niskiej jakości paliwami czy też śmieciami, to ludzie niewydolni finansowo, a także osoby starsze, niepełnosprawne. – Kiedy widzimy, że sytuacja materialna takich osób jest słaba, wówczas nie możemy nakładać najwyższych kar. Czasami dajemy jedynie upomnienia – dodał Gądek.

Wiceprzewodniczący komisji, Krzysztof Durek pytał z kolei o nielegalne wyrzucanie śmieci.
– Udało nam się złapać kilkanaście osób, ale na nielegalne wysypiska śmieci wyrzucają zarówno pojedyncze osoby, jak i instytucje.

W tej sprawie Straż Miejska ma przygotować oddzielną informacje dla radnych.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2017-04-11
Data aktualizacji: 2017-04-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź