Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Tanie przedszkola niesamorządowe czekają na chętnych

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do przedszkoli samorządowych. Wydział Edukacji UMK przypomina, że rodzice mogą też korzystać z oferty niesamorządowych przedszkoli publicznych, w których obecnie są jeszcze 132 wolne miejsca. Informacja na ten temat została przesłana do dyrektorów przedszkoli samorządowych z prośbą o przekazanie jej rodzicom. Poniżej w tabeli podajemy aktualne informacje o wolnych miejscach w przedszkolach.

Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

Zobacz, w których przedszkolach są jeszcze wolne miejsca [PDF]

Obecnie dotowane są 63 niesamorządowe przedszkola publiczne, do których uczęszcza 4210 dzieci. Od stycznia 2018 r. funkcjonować będą kolejne dwa takie przedszkola, które obejmą opieką, wychowaniem i kształceniem ok. 72 dzieci. W niesamorządowych przedszkolach publicznych obowiązują te same zasady odpłatności, co w przedszkolach samorządowych, tj. opłata z każdą godzinę (ponad bezpłatne 5 godz.) nie przekracza 1 zł za każdą godzinę, przy czym opłata za dzieci z rodzin objętych programem Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+ wynosi 50 gr za godzinę.

Na podstawie wniosków o udzielenie dotacji w 2017 r., złożonych do 30 września 2016 r. przez już funkcjonujące niesamorządowe przedszkola publiczne, szacuje się, że w okresie od września do grudnia 2017 r. liczba dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego może wynosić nawet 4880.

To skutek uchwały przyjętej przez Radę Miasta Krakowa w 2015 r., sprzyjającej zapewnieniu wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym miejsc w przedszkolach publicznych. Uchwała zwiększa wskaźnik procentowy niezbędny do naliczenia dotacji dla publicznych przedszkoli niesamorządowych, w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 sierpnia 2018 r., ze 100 proc. do 115 proc. Aktualnie, tj. w czerwcu 2017 r., miesięczna stawka dotacji na dziecko w niesamorządowym przedszkolu publicznym wynosi 891 zł.

Powyższe zmiany mają zachęcić osoby fizyczne lub osoby prawne inne niż Gmina Miejska Kraków do zakładania publicznych przedszkoli, w tym przechodzenia od prowadzenia publicznej bądź niepublicznej innej formy wychowania przedszkolnego (punktu przedszkolnego) lub przedszkola niepublicznego do prowadzenia przedszkola publicznego. Dzięki temu rośnie liczba miejsc w publicznych przedszkolach niesamorządowych.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-06-14
Data aktualizacji: 2017-06-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź