Komunikat archiwalny

Holenderska orkiestra Symfonia Jong Twente wystąpi w Krakowie

20 lipca w Krakowie wystąpi Symfonia Jong Twente – holenderska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna z Enschede. Koncerty, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, odbędą się w Nowohuckim Centrum Kultury (drugi koncert Sceny Letniej 2017) oraz w kościele św.św. Piotra i Pawła. Muzyki poważnej w brawurowym wykonaniu młodych artystów można będzie posłuchać także w Krynicy Zdrój.

Holenderska orkiestra Symfonia Jong Twente wystąpi w Krakowie
Fot. materiały prasowe

Młodzi muzycy z Holandii wystąpią w Krakowie pod batutą Alexandra Geluka, a towarzyszyć im będą koledzy z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krakowie oraz Orkiestra Miasta Krakowa, złożona z absolwentów i asystentów krakowskiej Akademii Muzycznej. W skład tej grupy wchodzą wybitni młodzi muzycy, uczestnicy i laureaci wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Na co dzień występują m.in. w orkiestrze Akademii Beethovenowskiej oraz w Filharmonii Krakowskiej. Zespół cechuje niezwykła lekkość, a zarazem wyrazistość i dynamika brzmienia, która objawia się szczególnie w niecodziennej akustyce zabytkowych budowli Krakowa. Inicjatorem wspólnych koncertów krakowskich muzyków i Młodzieżowej Orkiestry Symfonia Jong Twente jest mieszkająca od wielu lat w Holandii Polka – Elżbieta Stachowiak, członek Zarządu Orkiestry.

Z kolei w czwartek 20 lipca o godz. 20.00 Symfonia Jong Twente zaprezentuje w kościele św.św. Piotra i Pawła (ul. Grodzka 54) utwory: E. Griega, „Per Gynt” op. 46, A. Vivaldiego, J.S. Bacha, J. Brahmsa i G. Bizeta. Informacja i rezerwacja biletów na stronie www.newculture.pl.

Historia Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej z Enschede sięga 1973 roku, gdy pełni entuzjazmu młodzi muzycy postanowili założyć własny zespół. Dziś orkiestra Symfonia Jong Twente liczy blisko 65 członków w wieku od 14 do 24 lat. Na jej repertuar składają się głównie utwory klasyczne, m.in. takich twórców, jak: W.A. Mozart, L. van Beethoven, J. Sibelius, J. Haydn, F. Strauss, G. Enescu, P. Czajkowski, M. Bruch, G. Puccini, C. Saint-Saëns, J. Hubay, A. Dvořák, E. Grieg, A. Borodin, M. Musorgski czy S. Prokofiew. Młodzi muzycy grają również utwory kompozytorów współczesnych, w tym: I. Tjoonk, F. Grofė’a, C. Schreinera i J. Andersona. Orkiestra często wykonuje także muzykę filmową (np. „Piraci z Karaibów”, „Lista Schindlera”, „Harry Potter”).

Dwa razy do roku Jong Twente pod kierunkiem inspirującego dyrygenta, Alexandra Geluka, opracowuje nowy repertuar, po czym odbywa trasy koncertowe w Holandii, Niemczech oraz innych krajach Europy. Orkiestra koncertowała w Anglii, Austrii, Czechach, Danii, Hiszpanii, Polsce oraz we Włoszech. Ostatnio towarzyszyła spektaklom „Introdans” znanego holenderskiego teatru tańca. W nadchodzących sezonach będzie miała okazję zagrać z profesjonalnymi muzykami z Nederlands Symfonieorkest i Nederlandse Reisopera. Symfonia Jong Twente jest zwycięzcą Międzynarodowego Festiwalu Młodych Muzyków Summa Cum Laude w Wiedniu.

Kraków muzycy z Enschende po raz pierwszy odwiedzili w 2000 r., kiedy nasze miasto reprezentowało Polskę w gronie Europejskich Stolic Kultury. Ponownie Symfonia Jong Twente wystąpiła w Krakowie w 2008 r. Obie wizyty pozostawiły w artystach tak miłe wspomnienia, że postanowili po raz kolejny tu przyjechać.

 

Jong Twente plakat

Pokaż metkę
Autor: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także