Komunikat archiwalny

Sławomir Idziak gościem konferencji Dźwigacze kultury!

Sławomir Idziak – jeden z najbardziej znanych i uznanych na świecie polskich filmowców, nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu „Helikopter w ogniu” – weźmie udział w konferencji Dźwigacze kultury. Drugiego dnia, we wtorek, 5 października, wspólnie z zaproszonymi gośćmi porozmawia o kulturotwórczym i ekonomicznym potencjale przemysłów kreatywnych.

Sławomir Idziak gościem konferencji Dźwigacze kultury!
Fot. materiały prasowe / KBF

Miłośnikom filmu Sławomira Idziaka przedstawiać nie trzeba. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi, renomowany operator filmowy, a także reżyser, scenarzysta i wykładowca.

Jako operator filmowy zrobił ponad 70 filmów w 19 krajach – między innymi zdjęcia do filmów Krzysztofa Kieślowskiego („Podwójne życie Weroniki” „Niebieski”), Andrzeja Wajdy („Dyrygent”), Krzysztofa Zanussiego („Rok Spokojnego Słońca”), Ridleya Scotta („Helikopter w ogniu”), Taylora Hackforda („Dowód Życia”), Michaela Winterbottoma („I want you”), Johan Saylesa („Men with Gun”), Davida Yeatsa „Harry Potter i Zakon Feniksa”, Natalie Portman (“Historia miłości i ciemności”).

Sławomir Idziak z sukcesem łączy karierę zarówno jako wybitny filmowiec, jak i wykładowca. Jest emerytowanym Profesorem  Kunsthochschule fur Medien w Kolonii (Department of Film and TV). Jest i był zapraszany na wykłady na wydziale filmowym i TV University of Industrial Arts w Helsinkach, Filmhaus w Kolonii ,Hamburger Film Werkstatt w Hamburgu, Filmakademie Baden – Württemberg, FOCAL w Genewie, The National Film and Television School w Londynie, Film School w Sydney, Film School (DFFB) w Berlinie, Film Centre w Galway, Iralndia, National Film School of Denmark w Kopenhadze, Berlinale Talent Campus 2007, Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi, University of Applied Sciences and Arts, Faculty Design, Dortmund.

Za swoją pracę jako operator, a także jako reżyser był wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Gdyni, Berlinie, Wenecji, Pradze i  Auckland a także nominowany do nagród BAFTA, Cezara i Oscara. Nagrody za osiągnięcia życiowe przyznano mu na festiwalach Plus Camerimage, Marburg i Miskolc.

Ogromne doświadczenie zarówno w zawodzie filmowca, jak i wykładowcy zainspirowały go, aby otworzyć nowe drzwi w edukacji filmowej. Jest autorem i koordynatorem corocznych Plenerów Film Spring Open (od 2005 r.), organizowanych w Krakowie we współpracy z Krakow Film Commission.

Pełny program konferencji i rejestracja na stronie internetowej: www.dzwigaczekultury.pl.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także