Komunikat archiwalny

Z początkiem roku szkolnego mniej utrudnień w centrum Krakowa

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego znacznie łatwiej jest dotrzeć tramwajem do centrum Krakowa – to dobra informacja przede wszystkim dla uczniów, którzy od 4 września dojeżdżają do wielu szkół, przede wszystkim średnich, zlokalizowanych w centrum Krakowa. Przywrócono przejazd ulicami Lubicz i Westerplatte. Dotychczas tramwaje między dwoma częściami miasta musiały kursować przez tunel pod dworcem Kraków Główny lub przez estakadę nad dworcem Kraków Płaszów.

Z początkiem roku szkolnego mniej utrudnień w centrum Krakowa
Fot. Tomasz Stankiewicz / krakow.pl

Jeszcze przez około miesiąc będzie wstrzymany ruch tramwajowy na ul. Grzegórzeckiej. Przez dłuższy czas zamknięta także będzie ulica Basztowa, a wkrótce rozpocznie się przebudowa węzła Stary Kleparz. Od 4 września przywrócono także kursowanie tramwajów do Nowego Bieżanowa oraz przez rondo Kocmyrzowskie do Mistrzejowic i os. Piastów.

Trasą przez ulicę Lubicz i Westerplatte będą jechały linie tramwajowe 1, 4, 10, 19, 20, 22 i 52. Ze względu na ograniczoną przepustowość tego odcinka, linia 14 będzie nadal kursowała objazdem przez Nowy Kleparz i tunel. Natomiast linia 3 zostanie utrzymana na trasie objazdowej przez estakadę w Płaszowie i tunel pod dworcem Kraków Główny. Linia 19 z Borku Fałęckiego pojedzie od ulicy Starowiślnej przez ul. Westerplatte i Lubicz do Cmentarza Rakowickiego. Linie 1 i 52 będą tymczasowo kursowały z mniejszą częstotliwością niż w roku szkolnym. Linię 1 na odcinku Dąbie – Salwator wspomoże linia czasowa 71, kursująca przez tunel, Nowy Kleparz i ul. Dunajewskiego. Na trasie z Nowego Bieżanowa do Czerwonych Maków P+R przez Pocztę Główną, zostanie zachowana wspomagająca linia 73. Najszybsze połączenie wzdłuż ulicy Grzegórzeckiej w dalszym ciągu zapewni zastępcza linia autobusowa 722, która pojedzie jednak na skróconej trasie z ronda Grzegórzeckiego do os. Podwawelskiego.

Linie łączące główne punkty w śródmieściu Krakowa:

  • dworzec Kraków Główny z Teatrem Bagatela: linia 4 z przystanku na ul. Lubicz albo linie 14 i 71 z tunelu;
  • dworzec Kraków Główny z Filharmonią: linie 1, 4 i 20 z przystanku na ul. Lubicz albo linia 71 z tunelu;
  • dworzec Kraków Główny z ul. Starowiślną: linia 19 z przystanków na ul. Rakowickiej lub Lubicz;
  • Rondo Grzegórzeckie z Pocztą Główną: linie 1 i 20 przez Rondo Mogilskie i Dworzec Główny;
  • Rondo Mogilskie ze Starym Kleparzem: linie 14 i 71 przez tunel i Nowy Kleparz.
  • Pocztę Główna z placem Inwalidów: linia 4 z przystanku na ul. Westerplatte i linia 24 z przystanku na ul. Starowiślnej.

Pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA