Komunikat archiwalny

Zobacz i naucz się tańca szkockiego!

Podczas Festiwalu Szkockiej Kraty, który odbędzie się w dniach od 30 września do 1 października Szkoła Tańca Jane Austen oraz Zespół Tańca Kontredans zaprezentują  tańce szkockie: Ceilidh dances - czyli tańce wszystkich Szkotów, Scottish Country Dances – „salonowe tańce szkockie” oraz Highland dances - czyli w wolnym tłumaczeniu "tańce szkockich górali". Będzie to także okazja do nauki szkockich tańców.

Zobacz i naucz się tańca szkockiego!
Fot. Alex Ingle

Szkoła Tańca Jane Austen istnieje od 2011 roku i działa w Krakowie przy Ośrodku Kultury „Krakowiacy”, gdzie prowadzi regularne kursy tańca. Z zamiłowania do dworskiej kultury organizuje również bale historyczne oraz tematyczne zabawy i spotkania taneczne m.in. Bal Historyczny Cracovia Danza, Bale Szkockie, szkockie potańcówki (Ceilidh, Klub SCD). Szkoła jest afiliowana przy Royal Scottish Country Dance Society – organizacji zajmującej się popularyzacją szkockich tańców sali balowej w odsłonie historycznej i współczesnej.

Zespół Tańca Kontredans działa w ramach Szkoły Tańca Jane Austen i bierze udział w wielu pokazach podczas festiwali oraz różnych przedsięwzięć artystycznych związanych z tańcem, kulturą i muzyką, takich jak m.in. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza.

Zespół najczęściej można zobaczyć w programie z przełomu XVIII i XIX wieku. Jest to czas w którym żyła Jane Austen, autorka słynnych powieści, takich jak „Duma i Uprzedzenie” czy „Rozważna i Romantyczna”. Stroje tancerzy stylizowane są wówczas na napoleoński styl empire, królujący ówcześnie w modzie. Zespół prezentuje również balowe  tańce szkockie (Scottish Country Dances). Tancerze występują wówczas w tradycyjnych kiltach, a  tancerki w długich sukniach z akcentami tartanowymi.

Więcej informacji na Facebooku lub pod adresem: stja.krakow@gmail.com.

Pokaż metkę
Autor: ANNA DUDA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także