Komunikat archiwalny

Nagrody Miasta Krakowa dla najwybitniejszych

Jan Kanty-Pawluśkiewicz; prof. Beata Szymańska-Aleksandrowicz; Ireneusz Kania; zespół naukowy w składzie: prof. Władysław Śliwiński, dr Jakub Bobrowski, dr Malwina Jabczuga-Gębalska, dr Małgorzata Kosińska-Zagajewska i dr Magdalena Niemczyk-Jacek; Maria Springwald; Ewelina Bączek i Paulina Bździuch; Bartłomiej Trybuś; Rita Łabuz; Tomasz Gwiazda; Joanna Wojtuń; Sonia Bała – to laureaci konkursu „Nagrody Miasta Krakowa 2017”. Nagrody zostaną wręczone podczas gali na przełomie listopada i grudnia br.

Nagrody Miasta Krakowa dla najwybitniejszych
Fot. Wiesław Majka

Jan Kanty-Pawluśkiewicz – kompozytor piosenek muzyki teatralnej i filmowej – otrzymał nagrodę w dziedzinie „Kultura i sztuka”. W tej samej dziedzinie nagrodę otrzymali prof. Beata Szymańska-Aleksandrowicz – poetka, autorka książek z zakresu filozofii oraz Ireneusz Kania – tłumacz i eseista.

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie „Nauka i technika” nagrodę przyznano zespołowi w składzie: prof. Władysław Śliwiński, dr Jakub Bobrowski, dr Malwina Jabczuga-Gębalska, dr Małgorzata Kosińska-Zagajewska, dr Magdalena Niemczyk-Jacek – za projekt naukowy pt. „Słownictwo dyferencyjne w dramatach Stanisława Wyspiańskiego”.

W dziedzinie „Sport” nagrodę przyznano Marii Springwald – wioślarce, urodzonej w 1991 roku w Krakowie. Jej największym dotychczasowym osiągnięciem jest zdobycie brązowego medalu w czwórce podwójnej na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Wyróżnienie za najlepsze prace dyplomowe, których tematyka związana jest z Krakowem, otrzymało siedmiu autorów: Ewelina Bączek i Paulina Bździuch z AGH za pracę magisterską pt. „Ocena zmian emisji zanieczyszczeń do powietrza z komunikacji miejskiej w Krakowie w latach 2010-2015 wraz z prognozą na rok 2025”; Bartłomiej Trybuś z AGH za pracę magisterską pt. „Lokalizacja starych kościołów i cmentarzy na obszarze Krakowa”; Rita Łabuz z PK za pracę magisterską pt. "Rejon placu Kossaka na tle przemian przestrzennych Młynówki Królewskiej w Krakowie”; Tomasz Gwiazda z UJ za pracę magisterską pt. „Tempus edax rerum. Utracone kościoły Krakowa wzniesione w okresie od X do XVIII wieku w świetle badań archeologicznych”; Joanna Wojtuń z PK za pracę magisterską pt. „Zabłocie 4D. Krajobrazowa transformacja ulic”; oraz Sonia Bała z UJ – za pracę magisterską pt. „Gotyckie maswerki kościoła Mariackiego w Krakowie”.

Zwyczaj nagradzania ludzi szczególnie zasłużonych dla miasta ma w Krakowie wielowiekową tradycję. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier, który w 1535 r. otrzymał nagrodę za kodyfikację prawa miejskiego. Kandydatów do nagród zgłaszają związki i środowiska twórcze, instytucje artystyczne, kulturalne, wydawnicze, szkoły wyższe, instytuty naukowo–badawcze, towarzystwa naukowe oraz inne organizacje. Powoływana corocznie przez prezydenta Krakowa komisja, złożona w większości z profesorów krakowskich wyższych uczelni, po wnikliwej analizie wniosków, przedstawia propozycje prezydentowi, który przyznaje nagrody.

Pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także