Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Niesłysząca młodzież z Europy spotka się w Krakowie, by zgłębiać historię

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących z ul. Grochowej 19 po raz kolejny angażuje się w projekt, którego ideą jest integracja, znoszenie barier oraz poszerzanie wiedzy na temat różnorodności kulturowej. Chodzi o HIPEN Junior, czyli międzynarodową wymianę uczniów niesłyszących i słabosłyszących. Przez prawie tydzień, od 23 do 28 października, na terenie ośrodka niesłysząca i słabosłysząca młodzież z Francji, Finlandii, Rumunii, Czech i Polski będzie zgłębiać historię Europy i szukać w niej wspólnych wątków.

Fot. materiały prasowe

Międzynarodowy projekt HIPEN junior realizowany jest w ramach programu ERASMUS+ przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących w Krakowie (przy ul. Grochowej 19). Bierze w nim udział młodzież niesłysząca i niedosłysząca, która ze względu na dysfunkcję słuchu ma mniejsze szanse na pełną partycypację w życiu publicznym. Uczestnicy projektu pochodzą z instytucji zrzeszonych w europejskiej organizacji HIPEN.

HIPEN (Hearing Impaired Professional European Network) to międzynarodowa sieć profesjonalistów pracujących z osobami niesłyszącymi i słabosłyszącymi. Sieć powstała w 2007 r. i zrzesza 11 organizacji członkowskich z 9 państw Unii Europejskiej. Jej nadrzędnym celem jest rozwijanie i promowanie działalności instytucji związanych ze środowiskiem osób niepełnosprawnych w celu poprawy sytuacji osób z zaburzeniami słuchu.

Każda edycja projektu jest poświęcona innemu głównemu tematowi (np. historia Europy, ochrona środowiskowa). Aktualny projekt Erasmus+, noszący tytuł: „Historia jednoczy młodych Europejczyków”, realizowany jest od września 2017 r. do końca lutego 2018 r., a jego centralnym punktem będzie spotkanie młodzieży z pięciu państw w Krakowie 23–28 października. Podczas zjazdu uczniowie z Francji, Finlandii, Rumunii, Czech i Polski, poprzez liczne warsztaty i gry o tematyce historycznej, będą mieli możliwość dostrzeżenia korelacji pomiędzy wydarzeniami zaistniałymi w różnych zakątkach Europy na przestrzeni wieków. Ponadto będą mogli podzielić się swoją wiedzą, emocjami i przekonaniami z rówieśnikami z innych krajów. To wspólne doświadczenie historyczne zbliży uczestników programu, pokaże im integralne korzenie europejskości, a także nauczy tolerancji wobec odmiennych kultur.

Efekty projektu upubliczniane będą zarówno kanałami elektronicznymi, jak i w sposób bezpośredni – poprzez komunikację interpersonalną. Łącznie w działaniu uczestniczyć będzie 47 osób, w tym 35 uczniów niesłyszących w wieku 15–21 lat.

Więcej o projekcie można dowiedzieć się z prezentacji [pdf]

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-10-17
Data aktualizacji: 2017-10-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź