Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Łukasz Krzyżowski z AGH laureatem Nagrody Naukowej „Polityki”

Dr Łukasz Krzyżowski z Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie został laureatem 17. edycji Nagród Naukowych „Polityki” w kategorii nauk społecznych.

W niedzielę 22 października odbyła się uroczysta gala, podczas której kapituła konkursowa wręczyła nagrody naukowe. Młodzi, wybitni i ambitni naukowcy otrzymali stypendia w wysokości 20 tys. złotych. Grono wyróżnionych przez kapituły Nagród Naukowych „Polityki” liczy już 287 osób. Nagrody przyznawane są w pięciu umownych kategoriach: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, techniczne i nauki o życiu. Wyróżnienie naukowcom z AGH przypada w udziale już po raz piąty. W 2016 roku główną nagrodę w kategorii nauk technicznych otrzymała dr inż. Urszula Stachewicz z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, w 2015 roku główną nagrodę w tej samej kategorii otrzymał dr inż. Jerzy Domżał z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, w 2013 roku laureatem był dr hab. inż. Piotr Faliszewski z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, a w 2012 roku nagrodzono dr. hab. inż. Grzegorza Nalepę z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Dr Łukasz Krzyżowski, kierownik Pracowni Badania Problemów Starzenia się Społeczeństw Wydziału Humanistycznego AGH, bada wpływ środowiska migrantów na kształtowanie się otwartości społeczeństwa polskiego. W centrum jego zainteresowań naukowych leży analiza zmian, jakie dokonują się w migrantach pochodzących z dużych polskich miast, którzy mają codzienny kontakt z różnorodnością kulturową, mieszkając w Londynie, Berlinie, Birmingham i Monachium. Jak wynika z jego badań, kontakt z „innymi" nie zmienia uprzedzeń, jeśli ci nie należą do grona bliskich osób, jednak zapośredniczony przez migrantów kontakt z różnorodnością stopniowo wpływa na większą otwartość również tych, którzy zostali w kraju. Realizowane przez dra Krzyżowskiego projekty mają walory praktyczne w zakresie rozpoznania mechanizmów formowania się uprzedzeń i nietolerancji lub odwrotnie – rozwoju większej wrażliwości i otwartości społecznej.

Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz pozostałych laureatów znajdą Państwo na stronie: http://bit.ly/NagrodyNaukowePolityki2017

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-10-23
Data aktualizacji: 2017-10-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź