Komunikat archiwalny

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

W tym roku Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich przypadł 19 listopada. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich, przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Na ścieżkach do niepodległości”.

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich
Fot. Magiczny Kraków

Impreza ma charakter edukacyjny i rodzinny, jej celem jest przybliżenie historii naszego miasta i jego dziedzictwa kulturowego przez ukazanie różnorodnych zasobów muzealnych, szczególnie tych, które zazwyczaj są niedostępne dla zwiedzających. Oprócz stałych i czasowych ekspozycji, muzea przygotowują dodatkowe atrakcji dla dzieci i młodzieży. Są to m.in.: wykłady, warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie wystaw muzealnych z przewodnikami.

Dzień otwarty odbywa się zawsze w niedzielę w listopadzie, a muzea otwarte są dla zwiedzających w godzinach od 10.00 do 16.00, niektóre nawet dłużej. Wstęp do muzeów jest wolny.

W tym roku w projekcie uczestniczyły 24 instytucje muzealne wraz z oddziałami (w sumie 44 placówki). Po raz pierwszy udział w projekcie wzięło Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia”, mieszczące się przy ul. Dunajewskiego 8.

Na szczególną uwagę zasługiwały: w Muzeum Armii Krajowej pokaz mappingu „Dziewczyna w czerwonym szaliku: opowiem Wam historię AK” (12-minutowa opowieść o losach narodu polskiego od momentu odzyskania niepodległości, poprzez wojnę i okupację po współczesność. Śledząc losy bohaterki narracji, poznawało się syntetyczną historię działalności Polskiego Państwa Podziemnego). Mapping powstał w związku z 75. rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa w Pałacu Krzysztofory otwarta była wystawa czasowa „Rozważny i romantyczny”, poświęcona życiu i działalności Tadeusza Kościuszki. Ekspozycja zbudowana została z pięciu głównych opowieści: „Wiosna” („Nadzieja”), „Lato” („Walka”), Jesień” („Ofiara”), „Zima” („Osamotnienie”) oraz „Pamięć”. Sposób prezentacji życia bohatera – w rytmie zmieniających się pór roku – stwarza możliwość realizacji interesującej ekspozycji, będąc zarazem próbą przedstawienia Kościuszki jako człowieka, żołnierza, wizjonera i męża stanu.

Na uwagę zasługiwało też MICET – Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej w Narodowym Starym Teatrze, które zaprasiło zwiedzających do ćwiczeń z budowania scenicznych przestrzeni, komponowania ścieżek dźwiękowych, działań z wirtualnymi artystami: aktorami, scenografami, muzykami w ekspozycji muzeum oraz na warsztat „Wokół Wesela”, prowadzony przez edukatora. Podczas zajęć uczestnicy sięgnęli do wiedzy z zakresu psychologii, metod aktorskich (Konstantego Stanisławskiego – emocje, Michaiła A. Czechowa –praca z ciałem, dramy, a także Teatru Forum Augusta Boala).

I wreszcie wystawa „#Dziedzictwo” w Muzeum Narodowym – jedna z największych ekspozycji w historii polskiego muzealnictwa. Zgromadzono na niej blisko 650 różnorodnych eksponatów, z których większość nigdy nie była pokazywana. Wszystkie pochodzą ze zbiorów krakowskiego muzeum. Najstarsze pamiętają czasy Bolesława Chrobrego. Można było na niej zobaczyć m.in. obrazy Stanisława Wyspiańskiego, pierwsze wydanie „Sonetów krymskich” z odręczną dedykacją Adama Mickiewicza, ale także znaczek „Solidarności” Leszka Sobockiego.

I edycja projektu Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich odbyła się 16 października 2005 roku; w ubiegłym roku frekwencja wyniosła 31570 zwiedzających.

Zobacz także:

Pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także