Komunikat archiwalny

Legenda jazzu w Centrum Kultury Żydowskiej

„Od Chopina do Gershwina” – to tytuł koncertu sylwestrowego w Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Gwiazdą ostatniego wieczoru w 2017 r. jest legendarny pianista jazzowy Adam Makowicz.

Legenda jazzu w Centrum Kultury Żydowskiej
Fot. Rehman / Centrum Kultury Żydowskiej

Adam Makowicz urodził się w 1940 r. w Czechach, w polskiej rodzinie mieszkającej wówczas na Śląsku Cieszyńskim. W 1946 r. wrócił do Polski. Pierwszą nauczycielką gry na fortepianie była jego matka – pianistka i śpiewaczka. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Braci Szafranków w Rybniku.

W 1962 r. wraz z Januszem Muniakiem założył grupę „Jazz Darings”. Współpracował wówczas także z Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Urszulą Dudziak i Wojciechem Młynarskim. W 1977 r. na zaproszenie producenta Johna Hammonda pojechał na 10-tygodniowe tournee do USA. W tym czasie nagrał solową płytę dla wytwórni CBS Columbia pt. „Adam”. W 1978 r. wyjechał ponownie do USA na półroczny kontrakt. W 1981 r. wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych wziął udział w programie pt. „Żeby Polska była Polską”. Zamknęło mu to na kilka długich lat możliwość powrotu do kraju. Odwiedził Polskę dopiero po 1989 r.

Adam Makowicz występował m.in z Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Teddym Wilsonem, Alem Fosterem czy Charliem Hadenem. Był wielokrotnym solistą światowych orkiestr i zespołów kameralnych jak np. National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Chester String Quartet, Amici String Quartet, a także niemal wszystkich znaczących zespołów polskich, w tym Filharmonii Narodowej w Warszawie, NOSPRu w Katowicach, Sinfonii Varsovia, Orkiestry Kameralnej Amadeus, Polskiej Filharmonii Kameralnej, Kwartetu Wilanów i wielu innych. W 2009 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Adres:
ul. Meiselsa 17, Kraków

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także