Komunikat archiwalny

Kraków świętował 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego

150 lat temu – 5 grudnia 1867 roku – urodził się Józef Piłsudski. Mimo że urodził się na Wileńszczyźnie, to jego działalność niepodległościowa ściśle związana jest z Krakowem. Z tej okazji w naszym mieście zaplanowano okolicznościowe wydarzenia – 5 grudnia młodzież krakowskich szkół oddała hołd Marszałkowi, dzisiaj, 10 grudnia została odprawiona msza w Katedrze na Wawelu. Na biało-czerwono zaświeciły się kładka o. Bernatka i estakada tramwajowa Lipska-Wielicka.

Kraków świętował 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

We wtorek, 5 grudnia delegacje młodzieży krakowskich szkół złożyły kwiaty na sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Następnie młodzież ulicami Podzamcze, Powiśle, Zwierzyniecką i Retoryka przeszła pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionistów. Pod pomnikiem złożono kwiaty, po czym została wygłoszona krótka prelekcja na temat Marszałka. W wydarzeniu wzięło udział około 150 uczniów.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

Józef Piłsudski

 

W niedzielę 10 grudnia o godz. 10.00 w Katedrze na Wawelu została odprawiona uroczysta msza, celebrowana z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po niej nastąpiło złożenie kwiatów na sarkofagu Józefa Piłsudskiego.

Józef Piłsudski to jeden z twórców polskiej niepodległości. 11 listopada 1918 r. to jemu powołana przez cesarstwa Niemiec i Austro-Węgier Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskała niepodległość.

Trudno przecenić wagę związków Marszałka z Krakowem. Tutaj podjął decyzję o organizacji Strzelców i wymarszu na front, Kraków odwiedził jako pierwsze miasto po przejęciu władzy w 1918 roku, tutaj po latach znalazł miejsce wiecznego spoczynku. W Krakowie ma też najbardziej oryginalny pomnik – kopiec Piłsudskiego. Śladów obecności Marszałka w naszym mieście jest bardzo dużo. Są to miejsca, w których bywał prywatnie i oficjalnie oraz uroczystości, w których brał udział. Wiele z nich jest upamiętnionych przez tablice, obeliski, obiekty oraz instytucje noszące jego imię.

W Bibliotece Głównej AGH w Krakowie przy al. Mickiewicza 30 można oglądać wystawę „Krakowskie ślady Marszałka Józefa Piłsudskiego. 150 rocznica urodzin”. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz instytucji: Archiwum Narodowego w Krakowie, Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Biblioteki Głównej AGH.

Miejsce ekspozycji jest nieprzypadkowe. 20 października 1919 roku Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa dokonał uroczystego otwarcia Akademii Górniczej. Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2018 r.

5 grudnia, w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, w Sejmie odbyło się zwołane przez Prezydenta RP Zgromadzenie Narodowe, a w miejscu urodzenia – Zułowie oraz przy grobie matki i serca syna na wileńskiej Rossie, spotkali się przedstawiciele organizacji kombatanckich i patriotycznych z całej Polski. W ten symboliczny sposób rozpoczęte zostały obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

W związku z 150. rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego, Sejm Rzeczypospolitej ogłosił Marszałka jednym z patronów 2017 roku.


 

 

 

Pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także