Komunikat archiwalny

Nowa sala operacyjna w „Żeromskim”

5 grudnia w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie została otwarta nowa sala operacyjna na Oddziale Otolaryngologii. Inwestycję zakończono zaledwie po dwóch miesiącach. Poza przebudową pomieszczeń na oddziale na potrzeby nowej sali zakupiono również nowoczesny sprzęt, który pozwoli na precyzyjną diagnostykę chorób laryngologicznych oraz wykonywanie najtrudniejszych zabiegów. Koszt inwestycji wyniósł 1 mln 872 tys. zł, budowę sali i zakup aparatury medycznej sfinansowało Miasto Kraków. Pierwsi pacjenci zostaną zoperowani jeszcze w tym roku. W wydarzeniu wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Nowa sala operacyjna w „Żeromskim”
Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

Realizacja inwestycji została dofinansowana z budżetu miasta Krakowa, w ramach dotacji udzielonej na podstawie umowy zawartej pomiędzy gminą a szpitalem 20 lipca 2017 r. Całkowita wartość zadania wynosi 1 872 144 zł, w tym 1 725 676 zł ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Środki zostały przeznaczone na dofinansowanie przebudowy pomieszczeń szpitala dla potrzeb sali operacyjnej na Oddziale Otolaryngologicznym o powierzchni 147 m².

Aby na Oddziale Otolaryngologii mogła powstać sala operacyjna, niezbędna była przebudowa pomieszczeń szpitalnych. Wykonano m.in. nowe wejścia z podziałem na strefę czystą i brudną, zamontowano nową wentylację i klimatyzację zgodnie z normami, odnowiono instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne. W ramach remontu powstanie także sala do zabiegów laryngologicznych - ambulatoryjnych, która będzie funkcjonować przy poradni otolaryngologicznej.

Sala operacyjna zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Za dotację Miasta Krakowa uda się zakupić aparaturę ostatniej generacji: neuromonitor do monitorowania nerwów, zestaw do chirurgii laryngoskopowej z torem wizyjnym HD, sprzęt endoskopowy NBI oraz najnowocześniejsze urządzenia do diagnostyki narządu równowagi. Spośród planowanych zakupów jest także laser CO2.

Najczęstszym nowotworem operowanym na Oddziale Otolaryngologii jest rak krtani. Do tej pory wszystkie zabiegi chirurgiczne wykonywane były tradycyjnie, z dostępu zewnętrznego, ale już teraz będzie można przeprowadzać operacje usuwania nowotworów krtani także metodą endoskopową za pomocą lasera CO2. Guz nowotworowy powinien jednak być zdiagnozowany na wczesnym etapie rozwoju.

- Wczesne nowotwory można operować metodą endoskopową – podkreślił dr Paweł Papież, ordynator Oddziału Otolaryngologii w „Żeromskim”. - Korzyści dla pacjenta to krótsza hospitalizacja, zabieg jest bowiem nierozległy, nie pozostawia zewnętrznych ran, nie trzeba zmieniać opatrunków, także proces gojenia jest znacznie szybszy - zaznaczył.

 

Laryngolodzy z „Żeromskiego” wkrótce będą też mogli wykonywać badanie endoskopowe z użyciem NBI (Narrow Band Imaging), czyli wąskiej wiązki światła. Badanie NBI wykorzystywane jest w ramach wczesnej profilaktyki onkologicznej i pozwala wykryć nawet te zmiany, które dotąd były niewidoczne.

- Badanie NBI wykorzystuje różnice we właściwościach pochłaniania światła przez krew i tkanki otaczające naczynie krwionośne, pozwala doprecyzować miejsce i rozległość nowotworu na powierzchni błony śluzowej – wyjaśnił dr Papież. - Zdrowa śluzówka pokrywająca górne drogi oddechowe ma zabarwienie różowoczerwone. Dzięki NBI możliwa jest ocena jej koloru oraz wychwycenie w niej miejsc o wzmożonym metabolizmie i nadmiernym unaczynieniu, które inaczej się barwią pod wpływem światła, co może świadczyć o zmianie nowotworowej. NBI pozwala wcześnie wykrywać nawet niewielkie zmiany, słabo widoczne przy zwykłym badaniu, może więc być bardzo przydatną metodą przesiewową do badań wstępnych. NBI głównie będziemy wykorzystywać w chorobach krtani, ale badanie pozwala również na diagnostykę zmian nowotworowych w gardle i jamie ustnej. Jest tylko kilka ośrodków w Polsce dysponujących taką diagnostyką - dodał.

Neuromonitoring zaś znajduje zastosowanie podczas leczenia chirurgicznego, gdy w polu operacyjnym znajdują się struktury nerwowe, których uszkodzenie prowadziłoby do powikłań. To ogromna pomoc i korzyść dla pacjentów, a dla lekarzy duże wyzwanie.

Co roku na Oddziale Otolaryngologii jest hospitalizowanych około 1500 dorosłych i ok. 400 dzieci, konsultujemy w poradni laryngologicznej ponad 6142 dorosłych i 1877 dzieci. 

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

Otwarcie sali operacyjnej

Pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także