Komunikat archiwalny

Robot-pianista zagra na obronie studenta AGH

Zamiast kilkudziesięciu stron typowej pracy dyplomowej, Wojciech Świtała z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, na obronie pracy inżynierskiej zaprezentuje zaprogramowanego przez siebie robota. Staszek – bo tak się nazywa robot – potrafi zagrać samodzielnie na pianinie dowolny utwór muzyczny.

Robot-pianista zagra na obronie studenta AGH
Fot. materiały prasowe / AGH

Wojciech Świtała, student automatyki i robotyki, w ramach swojej pracy dyplomowej zaprogramował robota przemysłowego Mitsubishi RV-2F-D tak, aby urządzenie potrafiło zagrać na instrumencie. Pomysł na stworzenie nietypowej pracy to efekt zainteresowań studenta. Wojciech Świtała ukończył bowiem II stopień szkoły muzycznej i postanowił połączyć swoje dwie pasje – muzykę i robotykę. Jak mówi – robot ma ogromny potencjał, jest w stanie zagrać dowolny utwór muzyczny. Robot podłączony został do komputera, na którym uruchamiany jest specjalnie napisany przez Wojciecha program do jego obsługi. Student, klikając myszką na poszczególne klawisze, może grać na instrumencie za pomocą robota. Ponadto Staszek może zapamiętać zagraną melodię, a następnie zapisać ją do pliku, który będzie odtworzony przez maszynę w dowolnym momencie. Program umożliwia robotowi grę dwoma palcami, uderzenie w talerz perkusyjny oraz zaprezentowanie ukłonu. Model końcówki grającej został wydrukowany w technologii 3D.

Wspólne wykonanie przez Wojciecha i Staszka kolędy „Lulajże Jezuniu” cieszy się w mediach społecznościowych dużą popularnością. Można je obejrzeć na oficjalnym fanpage’u AGH w Krakowie oraz na kanale YouTube uczelni.

Staszkiem pianistą zainteresowały się też zagraniczne media. Artykuł o polskim studencie i jego utalentowanym robocie pojawił się na stronie jednej
z największych brytyjskich stacji radiowych z muzyką klasyczną – Classic FM: http://www.classicfm.com/music-news/videos/robot-pianist/.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także